Regióny Košice Top

Trojuholník smrti! Výskumy potvrdili, že najvyššia koncentrácia nebezpečných PCB látok na svete je na východnom Slovensku

Fabrika Chemko Strážske. Zdroj: TASR

ZEMPLÍN – Ľudia, ktorí žijú v takzvanom trojuholníku smrti majú nárok na odškodné. Desaťročia sú totiž vystavovaní priamemu pôsobeniu toxických PCB látok z bývalých chemických závodov Chemko Strážske. Ani po viac ako pol storočí štát nedokáže tento ekologický vandalizmus vyriešiť. Hoci Ministerstvo životného prostredia spoločne s Ministerstvom vnútra v novembri minulého roka zahájili dekontamináciu prostredia v okolí fabriky, aktuálne stagnuje. Ministerstvo vnútra to odôvodňuje vojnou na Ukrajine. Je teda otázne, či bude Zemplín niekedy bezpečným miestom na život.

 

Najnovšie prichádza poslanec Európskeho parlamentu Martin Hojsík s návrhom na doškodenie. V stredu, 25. mája odovzdal starostom a poslancom z obcí regiónu Zemplín právnu analýzu možností odškodnenia miestnych občanov za ujmy vyplývajúce z dlhodobého znečistenia ich prostredia toxickými polychlórovanými bifenylmi (PCB). Z tejto právnej analýzy vyplýva, že Humenčania, Vranovčania, Michalovčania či mnohí iní ľudia žijúci v dotknutých oblastiach by mali nárok na finančné odškodnenie od spoločnosti Chemko Strážske, či dokonca samotného štátu.

Desivé výsledky štúdií

Už od roku 1998 podľa analýzy, ktorú predložil europoslanec vedecko-výskumné štátne centrá predkladajú štúdie o negatívnych dôsledkoch znečistenia Zemplína toxickými PCB látkami na zdravie ľudí. Štúdia z rokov 1997 – 1998 zistila, že priemerná hladina v telách obyvateľov okresu Michalovce bola takmer 4-krát vyššia oproti porovnávanému okresu Stropkov. Vyšetrenia štítnej žľazy poukázali na súvislosť medzi zvýšenými hladinami PCB a narušením štruktúry a funkcie štítnej žľazy. Výskum z rokov 2001 – 2004 zistil vplyv koncentrácií PCB látok na výskyt cukrovky. Vyšetrením sluchu u detí zistili možné poškodenie vývoja sluchu ako následok ich vystavenia toxickým PCB látkam. V psychologických testoch sa zistilo, že deti s vyššími hladinami PCB mali zhoršený výkon v pamäťových testoch, zhoršené skóre negatívnych aktivít správania v škole ako u detí s nižšou expozíciou PCB. Analýza realizovaná v rokoch 2013 – 2016 preukázala, že veľká časť obyvateľstva na Zemplíne je stále vystavená toxickým PCB látkam nad odporúčané kritické zdravotné hodnoty. Vystavenie populácie východného Slovenska toxickým PCB látkam je podľa odborníkov najvyššie na svete. „Finančné odškodnenie už síce nepredíde negatívam, ktoré sa stali, ale môže pomôcť miestnym ľuďom lepšie sa vysporiadať so súčasnými rizikami a férovo im aspoň čiastočne vykompenzovať ich straty a náklady,“ uvádza sa v právnej analýze.

Galéria
Chemko Strážske Zdroj: TASR / Milan Kapusta
Zdroj: TASR / Svätopluk Písecký
navigate_before
navigate_next

TROJUHOLNÍK SMRTI na východe Slovenska! 200-tisíc ľudí v ohrození, na miesto činu dorazili ministri

“Ide o jeden z najhorších prípadov dlhodobého porušovania práva ľudí na priaznivé životné prostredie. Tieto celosvetovo zakázané toxické látky aj 38 rokov po ukončení ich výroby v Chemku Strážske pre nečinnosť štátu a  súkromného sektora stále kontaminujú okolité prostredie. Následkom sú mnohými štúdiami preukázané negatívne zdravotné a ekonomické dopady na obyvateľov a obyvateľky regiónu či obmedzovanie konzumácie časti potravín zo strany štátnej správy,” opísal stále pretrvávajúci problém europoslanec Martin Hojsík.

Odškodnenie

Právna analýza vo svojom závere konštatuje, že na základe informácií o environmentálnej záťaži PCB látkami v dotknutom regióne existuje niekoľko druhov nárokov finančného ako aj nemajetkového charakteru, ktoré z pohľadu práva patria poškodeným obyvateľom. Poškodení obyvatelia majú podľa europoslanca právo na náhradu jednorazového odškodnenia ujmy v peniazoch na základe úpravy ochrany osobnosti podľa Občianskeho zákonníka voči súkromným spoločnostiam.

“Poškodení majú voči zmieneným právnickým osobám tiež právo na náhradu ujmy na zdraví v peniazoch, ak v dôsledku znečistenia utrpeli konkrétne poškodenie zdravia (napríklad poruchu štítnej žľazy, autoimunitné ochorenie, poruchu reprodukcie, rakovinu a pod.), a to na základe zodpovednosti za škodu spôsobenú zvlášť nebezpečnou prevádzkou, resp. prevádzkovou činnosťou týchto právnických osôb, tiež podľa Občianskeho zákonníka. Poškodení majú právo dožadovať sa tiež náhrady za zníženie hodnoty ich majetku v dôsledku znečistenia, konkrétne ich nehnuteľností a hospodárskych zvierat, ak sa im podarí preukázať, že hodnota ich majetku klesla práve kvôli existujúcemu znečisteniu v regióne,” opísal nároky poškodených europoslanec Hojsík. Pričom finančné odškodnenie by si mohli podľa poslanca Zemplínčania uplatňovať nielen od spoločnosti Chemko Strážske, ale aj od samotného štátu.

Galéria
Chemko Strážske
PCB presakujú do okolitej pôdy. Na foto je minister Budaj. Zdroj: TASR
Zemplínčanov by pre PCB látky mohli odškodniť, Zdroj: TASR
Hasiči začali s odstraňovaním nebezpečných sudov s PBC. Zdroj: TASR
Hasiči začali s odstraňovaním nebezpečných sudov s PBC. Zdroj: TASR
navigate_before
navigate_next

Otázky v súvislosti s odškodnením občanov sme zaslali do dotknutých miest a obcí. Hovorkyňa mesta Humenné uviedla, že primátor Miloš Meričko sa s europoslancom Martinom  osobne nestretol a preto sa k otázkam nedokáže relevantne vyjadriť. Zhovorčivejšia bola hovorkyňa mesta Michalovce, ktorá zaslala nasledujúce stanovisko, “Informácie o možnosti odškodnenia našich občanov za ujmy vyplývajúce z dlhodobého znečistenia prostredia, v ktorom žijú, máme len z médií. Nedostala sa k nám žiadna konkrétna právna analýza. Predpokladáme, že odškodnenie obyvateľov by malo zabezpečovať Ministerstvo životného prostredia SR. Formu a spôsob však nepoznáme. Samozrejme uvítame všetko, čo by mohlo našim obyvateľom pomôcť. Nevylučujeme, že ide o predvolebný marketing,” napísala v mene primátora Viliama Záhorčáka hovorkyňa mesta Mária Stričková.

Čo spôsobujú PCB?

Podľa portálu odpadyonline.cz k najzávažnejším zmenám vyvolaným toxickými účinkami PCB patria strata hmotnosti, poškodenie kože, pečene, žlčníka, žlčovodov, gastrointestinálneho a močového traktu, lymfatického a endokrinného systému. PCB, podobne ako ďalšie organochlórové zlúčeniny zapríčiňujú poruchy v imunitnom a nervovom systéme, reprodukčné anomálie (neplodnosť), abnormalitu v správaní sa a karcinogenézu (rakovinu).

Ďalej portál uvádza že, účinku PCB je najviac vystavené životné prostredie okresov Michalovce a Trebišov. Analýzy ukazujú, že na Slovensku je priemerná koncentrácia PCB v ľudských tkanivách a materskom mlieku najvyššia v Európe, teda aj potenciálne nebezpečenstvo je najvyššie. PCB boli priemyselne u nás vyrábané v podniku Chemko Strážske od roku 1959 do roku 1984.

Galéria
Hasiči začali s odstraňovaním nebezpečných sudov s PBC. Zdroj: TASR
Hasiči začali s odstraňovaním nebezpečných sudov s PBC. Zdroj: TASR
Chemko Strážske
Protesty proti ekologickej záťaži Chemko Strážske. Zdroj: TASR
navigate_before
navigate_next

Sanácia

V areáli Chemko Strážske sa nachádzajú tri ohniská, v ktorých sú zakopané pod zemou sudy s PCB obsahom. Jedná sa o Ošipáreň, Tepláreň a Prameň. Likvidačné práce sa začali práve v Ošipárni, odkiaľ majú pokračovať aj na ďalšie zamorené územia. Environmentálnu záťaž budú odstraňovať v dvoch fázach. Prvú fázu spustili v novembri 2021, kedy spevnili cesty v objekte, aby po nich mohli prechádzať vozidlá, ktoré budú vyvážať nebezpečné látky. V druhej fáze. Ktorú odštartovali o deň neskôr, začali sudy s toxickými látkami nakladať do špeciálnych kontajnerov. Od začiatku tohto roka však podľa miestnych sanačné práce stagnujú. Ministerstvo vnútra tvrdí, že v dôsledku vojny na Ukrajine. Práce by mali obnoviť v priebehu pár týždňov.