Regióny Košice Top

SMUTNÁ SPRÁVA Pár hodín po 104. narodeninách zomrela múdra a noblesná DÁMA: Stále vyzerala BÁJEČNE, ešte nedávno VYUČOVALA

Ilustračné foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

KOŠICE – Len v piatok (22. decembra) jej blahoželali k narodeninám, na druhý deň ráno prišla smutná správa. Vo veku 104 rokov nás navždy opustila Magdaléna Zadorová, ktorá zažila hrôzy holokaustu. Bola preživšou dvoch koncentračných táborov. Aj vo vysokom veku vyzerala úžasne a ešte pred stovkou vyučovala cudzie jazyky.

Magdaléna Zadorová sa narodila sa 22. decembra 1919 v Košiciach, odkiaľ bola v máji 1944 deportovaná do tábora Auschwitz-Birkenau. Odtiaľ Magdu a jej dve sestry presunuli do Gleiwitzu a neskôr do Ravensbrücku, kde sa stretli aj s ďalšou sestrou Editou. Tam ich zastihlo oslobodenie a do Košíc sa vrátili v júni 1945. Krátko pred koncom vojny zahynuli jej otec spolu s bratom. “Po útrapách z vojny sa vrátila do Košíc, kde zanechala hlbokú stopu, ako v srdciach členov komunity, tak aj obyvateľov mesta,” napísal Martin Korčok, riaditeľ Múzea holokaustu v Seredi.

Ako dodal, vychovala syna, z ktorého sa stal svetovo uznávaný lekár. “Zomrela v noci v spánku, hneď po tom, ako celý deň prijímala gratulácie k svojim narodeninám. Pani Magdaléna bola veľká dáma, s triezvym pohľadom na svet, ktorá nám bude všetkým chýbať,” vzdal jej úctu Korčok. Na sociálnu sieť pridal fotografiu zo stretnutia v januári 2023.

Múdra a noblesná dáma, ešte pred pár rokmi vyučovala

S veľkým smútkom prijala správu, že nás krátko pred Vianocami navždy opustila obdivuhodná dáma, aj mestská časť Staré Mesto v Košiciach. “Staromešťanka Magdaléna Zadorová vďaka svojej duchovnej sile a optimizmu aj v najťažších životných situáciách prežila holokaust,” uviedla samospráva.

Spomínajú na ňu, ako na múdru, vzdelanú a noblesnú dámu. Učiteľka angličtiny a nemčiny dávala súkromné hodiny aj pred stovkou, a o svojej neuveriteľnej kondícii a vitalite prezradila, že receptom je kombinácia optimizmu, cibrenia mysle a striedmosť vo všetkom. “Pani Magda, budete nám chýbať, ale váš životný príbeh, múdrosť, pokora, esprit a šarm navždy zostanú v našich srdciach ako inšpirácia a motivácia,” poslala jej odkaz na druhý svet mestská časť.

V máji tohto roku osobne prevzala ocenenie mesta, ku ktorému jej blahoželal pred radnicou starosta Igor Petrovčik. Ako vidieť na fotografii z mája 2023, vyzerala báječne.

Smútok zavládol obzvlášť v komunite židov. Len včera jej blahoželali ako najstaršej členke košickej židovskej komunity. “Zomrela dnes (23.12) nadránom, v spánku, pár hodín po dovŕšení 104 rokov. Teta Magda, vďaka vášmu životnému príbehu, charizme, životnej energii a elánu ostanete navždy v našich srdciach,” zanechala odkaz židovská komunita.