Regióny Košice Top

ŠKANDÁL STAROSTA vybehol z auta a UTEKAL pred policajtmi, fúkať ODMIETOL! Trest od sudcu? Najprv ŽIADNY a teraz zvrat

Zdroj: archív redakcie, TASR/AP (ilustračné foto)

KOŠICE – Prípad starostu košickej mestskej časti Kavečany, ktorý nezastavil policajtom a museli ho naháňať, dospel ku konečnému verdiktu. Martin Balčík (46) po právoplatnom odsúdení za úmyselný trestný čin prišiel o funkciu. Kvôli dlhému konaniu na súdoch však medzitým už ďalšie voľby starostu opäť vyhral a kandidovať bude môcť zrejme opäť.

Prípadu sa venoval denník Korzár. Starosta mestskej časti Kavečany Martin Balčík (vtedy KDH, teraz má pozastavené členstvo), zaujal pozornosť predvlani v jednu marcovú noc. Hliadka sa rozhodla skontrolovať jeho BMW po tom, ako si na všimla, že šofér porušil zákaz odbočenia.

Policajti sa vydali sa za ním a vodiča sa pokúšala zastaviť svetelným i zvukovým výstražným znamením. Šofér na maják ani sirénu nereagoval. Po pár desiatkach metrov síce auto zastavil, no iba preto, aby z neho vybehol a dal sa na útek. Keď policajti starostu dobehli a zadržali, odmietol nielen dychovú skúšku na alkohol, ale aj odber krvi. Skončil tak v policajnej cele a bol obvinený z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, priblížil denník.

Už o pár dní nato dostal zo súdu peňažný trest 600 eur a zákaz šoférovania ja jeden rok. Trest však starosta odmietol. Ak by sa proti nemu neodvolal, okamžite prišiel o funkciu starostu.

Martin Balčík. Zdroj: archív redakcie

Sudca vysvetlil, prečo mu nedal žiaden trest

Vynútil si tak ďalšie prejednanávania prípadu v súdnej sieni. Ešte na okresnom súde v 2022 priznal vinu a čin oľutoval. Dodal, že akýkoľvek trest by mal nepriaznivé dôsledky pre jeho rodinu. Má tri deti a rodina je odkázaná na jeho príjem. Sudca mu vyhovel, uznal ho vinným, no trest mu nedal. Dôvod?

Už prejednanie prípadu na súde podľa neho je postačuje na nápravu. Ak by ho potrestal, prišiel by nielen o funkciu starostu, ale aj mestského poslanca Košice a, navyše, nemohol by kandidovať vo vtedy blížiacich sa komunálnych voľbách v roku 2022.

Hoci bol vinný, voľby starostu opäť vyhral

Voči rozhodnutiu sa však odvolali obe strany – prokurátor, ktorý považoval verdikt za nedostatočný, aj starosta, ktorý žiadal, aby nebol ani len odsúdený.

Keďže prípad sa na krajský, teda odvolací súd dostal až po komunálnych voľbách 2022, Balčík stihol obhájiť svoj post starostu mestskej časti (do mestského zastupiteľstva sa už nedostal). Krajský súd však uznal argumenty prokuratúry. Verdikt okresného súdu zrušil a vec mu vrátil.

Konečný verdikt, bude znova kandidovať?

Okresný súd potom uznal starostu vinným a vymeral mu rovnaký trest ako v trestnom rozkaze. Teda peňažný trest 600 eur (v prípade úmyselného marenia dvojmesačné väzenie), a jednoročný zákaz šoférovať. Balčík sa však znova odvolal.

Prípadom sa tak znova zaoberal krajský súd, ktorý pred pár dňami definitívne potvrdil uvedený trest. Starosta tak prišiel o funkciu. V Kavečanoch budú nové voľby. Ak však Balčík zaplatí peňažný trest a stihne zahladenia trestu, môže opäť kandidovať. Ročný zákaz šoférovania (od marca 2022) mu už uplynul.