Regióny Košice

Košická botanická záhrada Univerzity Pavla Jozefa Šafárika vystavuje jedinečné orchidey

Ilustračná foto. Zdroj: TASR/František Iván

KOŠICE – Viac ako 700 rastlín si môžu pozrieť návštevníci výstavy Orchidey – skvosty v ríši rastlín v Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach. Ako TASR informovala hovorkyňa univerzity Laura Hoľanová, ide predovšetkým o druhy a kultivary rodov lišajovec, vanda, cymbídium, dendróbium a črievičkovec.

 

Doplnila, že orchidey vynikajú viacerými vlastnosťami, nájdeme ich v takmer každom biotope na Zemi od tropických oblastí až po mierne pásma s výnimkou ľadovcov. “Medzi výnimočné epifytické orchidey, zastúpené aj u nás na výstave, patria rastliny rodu vanda. Pochádzajú z juhovýchodnej Indie až južnej Číny a zaujmú svojím sfarbením v rôznych odtieňoch modrej a purpurovej s tmavšou mozaikovitou kresbou,” vysvetľuje riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach Pavol Mártonfi. Okrem pestrosti farieb a veľkosti kvetov sa budú môcť návštevníci pokochať aj voňajúcimi skvostami.

“Jednou z orchideí, ktorej sladká vôňa pripomína zmes púdru a ruží, je Pescatoria dayana. Ide o epifytickú orchideu pochádzajúcu z vlhkých tropických oblastí Panamy, Ekvádoru a Kolumbie. Jej voňavé kvety dorastajú do veľkosti sedem centimetrov, sú voskovité a trváce,” dopĺňa Mártonfi. Tohtoročná výstava je obohatená aj o spoluprácu botanickej záhrady so Strednou odbornou školou poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Košiciach, jej študenti pripravia živé dekorácie vo výstavnej vitríne umiestnenej vo vestibule. Výstava je k dispozícii denne od 9.00 do 17.00 h v skleníku na Mánesovej ulici v Košiciach a potrvá do 10. marca. Zároveň je doplnená predajom orchideí vo vestibule budovy.