Košice podporujú kultúru. Na podporu filmovej tvorby spojenej s regiónom kraj vyčlení 150 000 eur

KOŠICE – Na podporu vzniku audiovizuálnych diel, ktoré popri svojej umeleckej hodnote zviditeľnia Košický kraj ako zaujímavú filmársku lokalitu, pôjde v budúcom roku 150 000 eur. Grantovú výzvy vyhlásil Košický samosprávny kraj v spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu Košice Región Turizmus.

 

Najlepšie scenáre môžu získať sumu do výšky 50 000 eur, záujemcovia môžu svoje žiadosti predkladať do 30. novembra, informoval v utorok samosprávny kraj.

Hlavnými prioritami výzvy na rok 2023 sú podpora audiovizuálnych diel, ktorých dej sa buď odohráva na území kraja, alebo ktoré sa nakrúcajú na jeho území, a podpora autorov a hlavných výkonných umelcov, ktorí majú preukázateľný vzťah ku Košickému regiónu, ako aj výrobcov so sídlom na jeho území.

Celkový rozpočet z grantovej schémy programu Terra Incognita na podporu audiovizuálnych diel sa prerozdelí medzi obsahovo najkvalitnejšiu tvorbu. Hlavní aktéri môžu požiadať o finančnú dotáciu od 5 000 do 50 000 eur. Podpora je určená pre všetky typy diel, od hraných až po animované vrátane dokumentárnych alebo ich častí. Podporené môžu byť aj hrané, animované a dokumentárne seriály alebo ich časti.

„V našom kraji sa nachádza niekoľko ikonických miest, ktoré vďačia za svoju slávu filmovému priemyslu. Sú to napríklad jaskyňa Domica, v ktorej sa natáčala známa rozprávka Soľ nad zlato, Zádielska tiesňava zaujala amerických filmárov pri natáčaní trháku Za nepriateľskou líniou, v Slovenskom raji vznikli scény z filmu Eragon a Spišský hrad hostil filmový štáb Dračieho srdca. Verím, že nová výzva na podporu audiovizuálnej tvorby bude prvým veľkým krokom k tomu, aby sa z Košického kraja stala destinácia filmového cestovného ruchu,“ uviedla výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.

Nakrúcanie audiovizuálnych diel v Košickom kraji sa musí uskutočniť do 31. októbra 2023.

Košický samosprávny kraj tento rok zriadil filmovú kanceláriu, ktorá má filmovým a televíznym producentom uľahčiť podmienky na nakrúcanie v regióne.

Viac o téme: film, financie, Košice, kultúra, podpora, región

Súvisiace články