Regióny Košice

VAROVANIE lekárov košickej nemocnice: Za mesiac sa Ivermektínom predávkovali dvaja ľudia!

Lekári varujú pred nežiadúcimi účinkami. Zdroj: spravy.rtvs.sk

KOŠICE – Košickí lekári sú bezradní. Za uplynulý mesiac hospitalizovali v košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura dvoch pacientov intoxikovaných ivermektínom. Jeden z nich bol dokonca v stave ohrozenia života. Mal poruchy vedomia s ďalšími závažnými neurologickými príznakmi. Informovala o tom hovorkyňa UNLP Monika Krišková.

 

“U uvedených pacientov sme zaznamenali viac ako 1000-násobné prekročenie koncentrácie tohto lieku v krvi,” uviedol primár Kliniky pracovného lekárstva a klinickej toxikológie UNLP Marek Varga.

Lekári nemocnice neodporúčajú užívanie ivermektínu. “Neodporúčam užívanie akéhokoľvek lieku bez odporúčania a kontroly lekára,” konštatoval primár Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UNLP Martin Novotný. Hovorí, že v prípade ivermektínu majú na trhu aj veterinárne prípravky rôznej sily a spôsobu užívania.

“V praxi sme zaznamenali užívanie kvapiek na vonkajšie použitie na liečbu operencov, ktoré pacienti užívali perorálne. O konských pastách ani nehovoriac. Na základe laického užívania môže veľmi rýchlo dôjsť k predávkovaniu ivermektínom,” upozornil Novotný.

Predávkovanie má vážne následky

Okrem poškodenia pečene má užívanie ivermektínu aj závažné neurologické účinky. “Príznaky majú rôzny stupeň závažnosti, od únavy cez ľahšiu malátnosť až po agresivitu a poruchy vedomia,” konštatoval toxikológ Varga.

Odborníci UNLP zdôrazňujú, že ivermektín nie je liekom na ochorenie COVID-19. “Nie je a nebude. Žiadne odborné štúdie to nepotvrdili. Pôvodné indície, že by mohol byť nápomocný, boli vyvrátené. Potvrdzuje to aj naša prax, ktorá ukazuje, že opakovane prijímame na hospitalizáciu pacientov, ktorí užívali ivermektín a nezriedka skončili na umelej pľúcnej ventilácii. Aj u nášho ivermektínom intoxikovaného pacienta došlo k rozvoju vážneho covidového zápalu pľúc, ktorý si sám osebe vyžaduje hospitalizáciu. Takto sme museli pacienta hospitalizovať pre intoxikáciu,” dodal infektológ Novotný.