Za dobrotu na ŽOBROTU: Ubytoval UKRAJINCOV v rodinnom byte a prišiel o peniaze!

KOŠICE – Od začiatku vojny na Ukrajine sa mnohí Slováci snažia pomôcť svojim susedom rôznymi spôsobmi. Či už dodaním potravín a šatstva alebo poskytnutím ubytovania v bezpečí na Slovensku. Tak sa rozhodol urobiť aj Košičan Tomáš Kvič, ktorý v rodinnom byte ubytoval  rodinu odídencov z Charkova. Vtedy by mu však ani vo sne nenapadlo, že za mesiac, kvôli tomuto dobrému skutku, príde o 1200 eur.

 

Tomáš Kvič v byte svojej tety ubytoval (samozrejme po dohode s ňou) rodinku Ukrajincov. Tí boli nútení utiecť pred vojnou z devastovaného Charkova. 6-členná rodina Kostiukovcov žije v byte na Krakokovskej 9 v Košiciach od veľkonočných sviatkov. Doteraz s nimi nebol žiaden problém, avšak pred približne mesiacom sa Kvič dozvedel nemilú správu.

„Ja som ani nebol na Slovensku, keď som sa to dozvedel. Mne volala do Dánska len moja mama. Že vraj nedostaneme príspevok na ubytovanie Ukrajincov, ktorý schválil štát. Okamžite som to začal riešiť, pretože tento príspevok akurát pokrýva náklady na byt, kde žijú utečenci,“ vysvetľuje Kvič.

ZDROJ: Tip čitateľa

Prišiel o 1200 eur

Keď neskôr volal na úrad Mestskej časti Juh v Košiciach, kde sa byt nachádza, skoro dostal infarkt. „Povedali mi, že sa členovia ukrajinskej rodiny, ktorí žijú v našom byte, nenahlásili na miestnom úrade. Preto som stratil nárok na príspevok od štátu,“ hovorí nahnevane.

Kvičovi sa však ihneď nepozdávalo, čo mu na úrade povedali, pretože s rodinou vždy vychádzal dobre. On sám nám povedal, že ide o veľmi slušnú a čestnú rodinku, ktorá je neskutočne vďačná, že môže byť zatiaľ na Slovensku, mimo vojnovej zóny.

Chcete vedieť, čo sa stalo? Čítajte na ďalšej strane!

Pokračovať na ďalšej strane

Viac o téme: aktualizované, financie, Košice, mestský úrad, peniaze, príspevok, štátny príspevok, ubytovanie, Ukrajinci, vojna na Ukrajine

Súvisiace články