Regióny Košice Rožňava

Výsledky rozborov znečistenia rieky Slaná už sú známe! Arzén tam nie je, kým mangán, železo a nikel áno

východ, Nižná Slaná
Rieka Slaná sa pôsobením škodlivých látok sfarbila do oranžova. Zdroj: TASR

ROŽŇAVA – Ani v jednej vzorke z doterajších rozborov vody zo súkromných studní v okolí znečisteného toku rieky Slaná nebola prekročená hodnota arzénu. Informuje o tom Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Rožňave na sociálnej sieti s tým, že zvýšené hodnoty niektorých prvkov momentálne nepredstavujú priame ohrozenie zdravia obyvateľstva.

 

Ako uvádza, vzorky boli analyzované v tých ukazovateľoch, ktorých výskyt bolo možné očakávať vzhľadom na stav vody v rieke Slaná. Z 26 rozborov z rôznych laboratórií, ktorými aktuálne disponujú, evidujú 19 zdravotne bezpečných vzoriek vody vo vybraných ukazovateľoch. “V siedmich vzorkách zaznamenávame zvýšené hodnoty ukazovateľa železo a mangán, pričom jedna vzorka vykazuje zvýšenie hodnoty niklu. Arzén nebol prekročený v žiadnej z nami odobratých vzoriek vody zo studní,” uvádza. Riaditeľ Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Jozef Varga pripomína, že s mierne zvýšeným železom sa stretávajú aj v bežnej rozvodnej sieti. Zvýšený mangán predpokladajú z dôvodu podložia. V daných lokalitách evidujú zvýšené hodnoty mangánu už roky, čo podľa jeho slov opakovane konzultovali aj s odborníkom na hydrogeológiu. “V niektorých vzorkách bol mangán prekročený výraznejšie, tými sa budeme jednotlivo ďalej zaoberať,” vysvetlil.

 

Rieka Slaná sa pôsobením škodlivých látok sfarbila do oranžova. Zdroj: TASR

Regionálny úrad verejného zdravotníctva bude kvalitu verejných, ako aj individuálnych zdrojov pitnej vody v okolí rieky Slaná sledovať naďalej aj napriek tomu, že nepredpokladá prestup kontaminantov z rieky Slaná do studní. Podľa Vargu boli Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva na to prisľúbené finančné prostriedky. “Regionálny úrad verejného zdravotníctva Rožňava bude v súkromných studniach sledovať vybrané ukazovatele kvality pitnej vody v mesačných intervaloch, čo nám dá možnosť sledovať trend kvality vody a určiť možný prestup kontaminantov zo znečisteného koryta rieky do pitnej vody,” dodal.

Rieka Slaná sa dočervena sfarbila v polovici februára v dôsledku vytekania banských vôd zo železorudnej bane v areáli bývalého banského podniku Siderit. Výsledky prvotného rozboru vody v rieke preukázali 12-násobne prekročenú hodnotu železa. Analýza potvrdila aj zvýšenú hodnotu mangánu, síranov a výskyt arzénu. V polovici júna zrealizovali v bani práce s cieľom prispieť k zníženiu vytekania silne mineralizovaných vôd do rieky.