Regióny Košice Top

VEĽKÝ KRACH po 56-rokoch! Na Slovensku definitívne KONČÍ NAJVÄČŠÍ výrobca známych produktov: Mnohí ich majú doma, vyvážali sa do 15 krajín sveta

Košický výrobca radiátorov definitívne zbankrotoval. Zdroj: Google, KORAD Radiators

KOŠICE – Ďalšia slovenská firma s dlhoročnou históriou je už minulosťou. Na východe Slovenska definitívne skrachoval najväčší výrobca radiátorov s vyše 100 zamestnancami.

Výrobca radiátorov Korad Radiators, ktorého počiatky výroby siahajú do roku 1968, sa už dlhšiu dobu potácal v problémoch. Napriek snahe o záchranu firmy sa mu nepodarilo vymaniť z dlhov a červených čísel. A tak vo februári došlo k premene reštrukturalizácie na definitívny bankrot. Vyplýva to z registra konkurzov.

Podľa posledných dostupných údajov, firma v roku 2022 skončila v strate 2,27 milióna eur. Ako vlani uviedol portál Košice Dnes, do problémov ju dostal aj dlhodobo neuhrádzaný záväzok za dodanie plechov v celkovej sume viac ako štyri milióny eur.

Záchranu nezvládali, dlhy rýchlo narástli 5-násobne

O konkurz žiadal veriteľ tejto firmy už pred rokom. No súd v lete dal dlžníkovi šancu na ozdravenie. Stratovej košickej fabrike však záchranný plán nevyšiel. Akurát sa jej dlhy na daniach a odvodoch nafúkli za uplynulý rok na päťnásobok, informoval Denník N. Ako uvádza FinStat, najviac dlhuje Sociálnej poisťovni (vyše 320-tisíc eur), dlhy má aj voči zdravotným poisťovniam (24- a 21-tisíc) a finančnej správe (22-tisíc).

Vyvážali do 15 krajín sveta

Firma, ktorá sídli v areáli U.S. Steel Košice, podľa informácií na svojom webe, dodávala radiátory na Slovensko a do 15 krajín sveta. V ponuke mala vyše 1500 modelov radiátorov a označovala sa ako najväčší výrobca radiátorov na Slovensku.