Regióny Košice Top

V spišskonovoveskej pôrodnici sa vlani narodilo najviac detí za posledné roky

Zdroj: pixabay.com

SPIŠSKÁ NOVÁ VES – V spišskonovoveskej nemocnici sa vlani narodilo najviac detí za posledné roky, uskutočnilo sa tam celkovo 1595 pôrodov. Oproti predošlému roku 2019 ich počet narástol o 131. Ako o tom TASR informovala komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková, najviac pôrodov, 151, nemocnica zaznamenala v mesiaci júl i september.

 

Počet pôrodov v nemocnici každý rok stúpa. Fedáková priblížila že kým v roku 2018 sa tam uskutočnilo 1331 pôrodov, v roku 2019 ich bolo 1464 a vlani až 1595. Ako doplnila, pôrodnica v Spišskej Novej Vsi zároveň dosahuje najvyšší počet pôrodov spomedzi všetkých nemocníc v sieti Svet zdravia.

„Nárast pôrodov ovplyvnili dobré referencie od mamičiek, ktoré u nás rodili i náš osobný kontakt s rodičkou a jej partnerom, najčastejšie počas dňa otvorených dverí. Rodičky k nám prichádzajú opakovane. Často sa stáva, že našu pôrodnicu odporučia príbuzným či priateľkám a my sa tešíme, že k nám chodia stále častejšie aj mamičky mimo nášho regiónu,“ vysvetlila riaditeľka spišskonovoveskej nemocnice Renáta Šuláková. Dodala, že k nárastu rodičiek prispel aj fakt, že nemocnica počas uplynulého roka prijímala aj rodičky zo spádu nemocnice v Krompachoch pre redukovanú kapacitu ich pôrodnice.

V spišskonovoveskej nemocnici sa narodilo 757 dievčat a 847 chlapcov. Až 14 matkám sa narodili dvojičky. „Nemocnica zvládla aj pôrod deviatich mamičiek, ktoré boli pozitívne testované na ochorenie COVID-19. Ani u jedného novorodenca sa však nový koronavírus nepotvrdil,“ ozrejmila Fedáková. Podľa jej slov najčastejšími dievčenskými menami, ktoré rodičia dávali svojim novorodencom, boli Timea, Sofia a Natália. U chlapcov zase dominovali mená ako Tomáš, Lukáš a Samuel.