V Michalovciach zrekonštruovali námestie. Náklady sa vyšplhali na 1,1 milióna eur

MICHALOVCE – Zrekonštruované Kostolné námestie vo štvrtok slávnostne otvorili v Michalovciach. Rozsiahla obnova námestia sa začala pred rokom a stála 1,1 milióna eur. Projekt financovalo mesto z vlastných zdrojov, finančne ho podporilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie  SR príspevkom v sume 225 000 eur.

 

„Realizovaný projekt plne rešpektoval historický charakter územia z minulých storočí, ako i jeho začlenenie do okolia. Po roku od začatia prác sa všetci Michalovčania, ako i návštevníci nášho mesta môžu tešiť na krásnu oddychovú zónu, ktorá dotvára okolie Zemplínskeho múzea a Kostola narodenia Panny Márie,“ informovala hovorkyňa primátora mesta Mária Stričková.

Kostolné námestie sa nachádza v historicky najcennejšom území Michaloviec. V jeho blízkosti je Kaštieľ Sztárayovcov, gotický rímskokatolícky Kostol narodenia Panny Márie, barokovo-klasicistický Chrám narodenia presvätej Bohorodičky a novo zrekonštruovaný historický park Kerta. Celková plocha riešeného územia je takmer 8700 štvorcových metrov.

„Počas uplynulých 12 mesiacov prebiehali na námestí búracie práce, bolo odstránené existujúce oplotenie vrátane základov, zdemontovali sa stožiare verejného osvetlenia, boli vybúrané všetky existujúce spevnené plochy,“ uviedlo mesto. Po zrealizovaní kanalizačnej a vodovodnej prípojky pre verejné WC vybudovali spevnené plochy, osadili prvky drobnej architektúry, vysadili novú zeleň a pribudlo detské ihrisko i prístrešok pre autobusovú zastávku na Hollého ulici. Súčasťou námestia je aj cyklistický chodník, ktorý prepojí novú cyklotrasu vedúcu zo sídliska Stráňany, cyklotrasu v centrálnej mestskej zóne a park Kerta.

„Na Kostolnom námestí nechýba nové verejné osvetlenie či kamerový systém, ktorý prispeje k zvýšeniu bezpečnosti občanov na verejných priestranstvách, pričom priestor námestia dotvára externý mobiliár a prvky malej architektúry,“ oznámila radnica.

Mesto pripomenulo, že od roku 1970 slúžila lokalita námestia ako autobusová stanica. V roku 2014 samospráva odklonila autobusovú prepravu z historického priestoru a rozhodla sa vrátiť zdevastovanému územiu jeho historický význam, obnoviť územie začlenením do okolia a vytvoriť zelenú oddychovú zónu pre obyvateľov a návštevníkov.

Viac o téme: mesto, Michalovce, náklady, námestie, rekonštrukcia, samospráva

Súvisiace články