Regióny Košice

V Košiciach sa bude modernizovať! Po 60 rokoch opravia električkové depo

V Košiciach sa bude modernizovať aj električkové depo. Zdroj: mesto Košice

KOŠICE – Po takmer šesťdesiatich rokoch svojej prevádzky dostane električkové depo na Bardejovskej ulici v Košiciach nový šat. Rozhodol o tom primátor mesta Jaroslav Polaček, ktorý podpísal súhlas pre Dopravný podnik mesta Košice na uzatvorenie zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku na projekt „Modernizácia údržbovej základne v Košiciach, realizácia – 1. etapa“ s ministerstvom dopravy a výstavby.

Počas uplynulých mesiacov schválilo na tento projekt ministerstvo približne 23,47 milióna eur, pričom mesto Košice prispeje 5 perentami, a to sumou 1, 173 milióna eur. Zvyšných 95 percent budú tvoriť zdroje z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020.

„Sme bližšie k dlho očakávanej celkovej rekonštrukcii električkového depa. Obnova vozidlového parku električiek si vyžiadala aj potrebnú rekonštrukciu, ktorá skvalitní dennú údržbu električiek, zaistí úsporu finančných prostriedkov a takisto zlepší pracovné podmienky ako i bezpečnosť našich zamestnancov, ktorí vykonávajú každodennú údržbu električiek pre zaistenie kvalitnej a bezpečnej dopravy cestujúcej verejnosti v Košiciach,“ uviedol generálny riaditeľ  DPMK Vladimír Padyšák.

Primátor Jaroslav Polaček a generálny riaditeľ DPMK Vladimír Padyšák v depe na Bardejovskej. Zdroj: mesto Košice

Chcú sa uchádzať o eurofondy

Počas prvej etapy sa zrekonštruuje po takmer 60 rokoch svojej prevádzky električkové depo DPMK na Bardejovskej ulici. Práce budú pozostávať z modernizácie koľajiska, trolejového vedenia, napájacích a spätných káblov, vonkajšieho osvetlenia, ovládania a ohrevu výhybiek, mazníkov, napájacích rozvodov, haly na umývanie električiek, resp. haly dennej údržby a očisty. Mesto Košice uvažuje aj o ďalšej etape rekonštrukcie tej časti depa, kde sa uskutočňujú kontrolné prehliadky električiek, na ktoré by takisto chcelo uchádzať o zdroje z eurofondov.

„Plánovaná rekonštrukcia električkového depa zo šesťdesiatych rokov minulého storočia, nové digitálne technológie na riadenie električiek, 15 nových autobusov za 3,1 milióny eur, ktoré do konca roka pribudnú do vozového parku DPMK alebo 10 nových električiek s klimatizáciou dodaných v rokoch 2022 – 2023 svedčia o tom, že sú za nami aj konkrétne výsledky,“ uviedol primátor Košíc Jaroslav Polaček.