Regióny Košice

Unikátna rehabilitácia v košickej univerzitnej nemocnici. Na liečbu pacientov využívajú roboty

Unikátna rehabilitácia v košickej univerzitnej nemocnici. Na liečbu pacientov využívajú roboty. ZDROJ: fb UPJŠ Košice

BRATISLAVA – Využívanie robotov je už v súčasnosti úplná samozrejmosť a bez ich pomoci si neviem predstaviť takmer žiadnu činnosť. Ale prevratnou novinkou na Slovensku je využívanie robotov v zdravotníctve.

 

Ako informovali kosicednes.sk v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura začali využívať najmodernejšiu robotickú techniku pri rehabilitáciách pacientov. Klinika fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie má k dispozícii päť nových najmodernejších robotických prístrojov, ktoré pomáhajú pri rehabilitáciách pacientov po cievnej mozgovej príhode. „Oveľa efektívnejšie pomáhajú zvyšovať pohyblivosť a ohybnosť horných aj dolných končatín týchto pacientov a zlepšovať ich udržiavanie rovnováhy. Máme tu pacientov, ktorých sme vďaka efektívnej modernej rehabilitácii doslova postavili na nohy. V rámci štátnych zdravotníckych zariadení na Slovensku ide o jedinečné robotické prístroje,“ povedal prednosta Kliniky fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie  doc. MUDr. Peter Takáč, PhD., mim.prof.  Prístroje sú umiestnené v priestoroch Kliniky fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie v miestnosti pre pohybovú liečbu, pričom hlavným partnerom projektu je Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a zahraničným partnerom je Národný ústav pre ochorenie pohybového aparátu v Budapešti.

 

Unikátna rehabilitácia v košickej univerzitnej nemocnici. Na liečbu pacientov využívajú roboty. ZDROJ: fb UPJŠ Košice

„Cieľom cezhraničnej spolupráce v rámci projektu RARE je overiť benefity využitia roboticky asistovanej rehabilitácie pri liečbe pacientov po cievnej mozgovej príhode z pohľadu zlepšenia funkčnosti ich končatín aj celkového stavu a pozitívneho vplyvu na ich denné aktivity. Okrem očakávaných zdravotníckych a spoločenských prínosov projektu zahŕňajúcich skvalitnenie zdravotnej starostlivosti o pacientov po cievnej mozgovej príhode, zlepšenia ich celkového funkčného stavu a života, či zníženia ich zaťaženia liekmi i finančnej úspore na medikamentóznej liečbe, očakávame tiež prínosy v pedagogickej oblasti,“ konštatuje dekan Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach prof. MUDr. Peter Jarčuška, PhD. „Očakávame, že výsledky projektu pomôžu do budúcna využiť roboticky asistovanú rehabilitáciu na to, aby sa zlepšila kvalita života pacientov po cievnej mozgovej príhode, ale aj v prípade ďalších diagnóz,“ uviedol riaditeľ UNLP Ľ. Beňa pre kosicednes.sk.