Regióny Košice Top

SMUTNÁ SPRÁVA Zomrela slovenská hviezdna TANEČNICA: Účinkovala v mnohých predstaveniach, jej VÝNIMOČNOSŤ bola ocenená

sviečka, úmrtie, smrť
Ilustračná foto. ZDROJ: zoznam.sk
KOŠICE – Slovenská umelecká scéna zažíva obrovský smútok. Opustila ju výnimočná primabalerína, Alice Hoppeová. Baletka patrila nielen k najväčším hviezdam košického baletu, ale bola aj vynikajúca pedagogička. Vďake jej talentu získala mnoho ocenení, no dokázala ho odovzdať i mladým slovenským baletkám, ktorým sa podarilo preraziť aj v zahraničí. Jej bývalé žiačky jej zanechávajú dojímavé odkazy.

Umeleckú scénu v sobotu 13. mája 2023 zasiahla veľmi smutná správa. Vo veku nedožitých 90 rokov ju opustila Alice Hoppeová. Táto výnimočná žena mala nemecké korene a bola dlhé roky hviezdou košického baletu, baletná sólistka a neskôr sa stala aj tanečnou pedagogičkou.

Baletka sa narodila 25. októbra 1933 v Bratislave. Ako malému dvojročnému bábätku sa jej stala nepríjemná udalosť. Vypadla z okna a zlomila si pravú nohu. V sadre ju mala až neuveriteľné 2 roky. Lekári jej vtedy odporučili nejaký druh cvičenia, a preto ju rodičia prihlásili na balet. To sa jej stalo osudným a nasmerovalo celý jej život. V Bratislave študovala balet u pedagogičky Elly Fuchsovej-Lehotskej.

Divadelnú kariéru začala v Národnom divadle Košice, kde prišla len ako sedemnásťročná. Spočiatku bola iba členkou baletného zboru. Jej obrovský talent, tvrdý tréning a húževnatá povaha jej pomohli stať sa sólistkou. Počas svojho života hviezdila v päťdesiatich baletných inscenáciách. Stvárnila v nich množstvo nádherných postáv. Medzi nimi Kráľovnú víl v predstavení Orgovánový kvet v Spiacej krásavici, Odíliu v Labuťom jazere či Terezu v Rytierskej Balade.

Tanečnú kariéru ukončila vo svojich 42-och rokoch a odvtedy pracovala ako trénerka mladých dievčat. Založila aj súkromnú baletnú školu. Pod jej rukami vyrástlo mnoho baletiek, ktoré prerazili aj v zahraničí. Jej práca v divadle a výchova talentovaných detí jej priniesla niekoľko ocenení. V roku 2018 pri príležitosti svojich 85. narodenín dostala aj Cenu mesta Košice.

Bývala žiačka Anna jej zanechala dojímavý odkaz: “Ďakujem za Vašu nádhernú prácu, za vašu disciplínu na našich tréningoch, ktorú ste mi zakaždým vštepovala do mojej malej 5 ročnej hlávky. Vďaka Vám si to pamätám a budem pamätať do konca môjho života. Verili ste vo mňa a posúvali ma stále vyššie a vyššie v mojom talente. A prišlo náhodné stretnutie s Vami, silná viera vo mňa, že nastúpiť po mojej maturite do divadla ako tanečnica, by bol krásny nápad. A keď ste mi ako elévke baletu verili natoľko, že som v krátkom čase tancovala až alternatívu sóla, bol to pre mňa krásny, neuveriteľný zážitok.”