Regióny Košice Michalovce Top

To ste ešte NEVIDELI! Brehy obľúbenej vodnej nádrže sú zahádzané ODPADOM!

Brehy obľúbenej vodnej nádrže sú zahádzané odpadom. Zdroj: Klára Lenardová

ZEMPLÍNSKA ŠÍRAVA – Nedopité fľaše pohodené na tráve, obaly od jedla rozfúkané po celej paži či roztrhané vrecia na odpad. Áno, aj takto vyzerá tzv. “srdce Zemplína”. 

 

Starostovia obcí, ale aj samotní návštevníci druhej najväčšej vodnej nádrže na Slovensku začínajú byť zúfalí. S rozhádzaným odpadom, ktorý špatí brehy rekreačných stredísk Zemplínskej šíravy, sa rekreanti stretávajú pravidelne, najmä po víkendoch a hromadných hudobných akciách či festivaloch.

Klára Lenardová, ktorá túto oblasť navštevuje pravidelne si myslí, že za vzniknutý neporiadok majú predovšetkým na starosti rekreanti.

“Išlo o oblasť Kamenec. Myslím si,že primárne bol odpad vytvorený rekreanti, ktorí tam strávili víkend. My sme tam spolu s rodinou prišli v nedeľu cca. po 15:00, a takto to tam vyzeralo ako môžete vidieť na fotografiách,” opisuje nepekný pohľad Klára.

Brehy obľúbenej vodnej nádrže sú zahádzané odpadom. Zdroj: Klára Lenardová

Podľa jej slov, problém s odpadom je dlhodobý. “Šíravu navštevujem počas sezóny často, mám to blízko domova. A situácia podľa mňa bola vždy zlá. Dá sa povedať,že po každej párty na Motely Kamenec to takto vyzerá.”

Chýbajú vraj koše na odpadky

“Viete na jednej strane to považujem za chybu jednotlivca,pretože každý by mal za sebou upratať. Na druhej strane v blízkosti chýbali odpadkové koše,zaregistrovala som niekoľko košov pri stánkoch,ale človek je lenivý odniesť smetie do koša, ktorý je od neho vzdialený päť metrov, nieto 500,” uzatvára rekreantka.

Brehy obľúbenej vodnej nádrže sú zahádzané odpadom. Zdroj: Klára Lenardová

Starosta Kaluže Marek Misár hovorí, že je nepraktické rozmiestniť po areáli veľké niekoľko litrové kontajnery. V súčasnosti je v areáli umiestnených niekoľko železných obručí s upevnenými čiernymi plastovými vrecami na odpad

„Keď sú koše voľne dostupné, umiestňujú do nich odpad úplne cudzí ľudia. Keby sme ich dali desať, boli by plné každý deň,“ vysvetľuje.

Podľa neho sú najväčším problémom chatári, resp. prenajímanie chát na čierno. „Ročný poplatok chatára za odpad ani zďaleka nepostačuje na pokrytie nákladov za odpad, ktorý vyprodukujú návštevníci chát,“ zdôrazňuje Misár.

V súčasnosti sa sa vyvážajú odpadky dvakrát týždenne, a to v pondelok a piatok. Podľa Misára by sa tým malo zabrániť zhromažďovaniu smetí.