Regióny Košice Top

TABAKOVÁ MAFIA v Košiciach obrala štát o takmer 9 miliónov korún. Verdikt súdu neodznel ani po 16 rokoch

colný úrad, finančná správa, colníci
Verdikt v akcii s názvom Havana nepadol ani po 16 rokoch. Zdroj: internet

KOŠICE – Tajná služba, colníci a policajti sa v roku 2006 spojili a v jednom z košických autoservisov vykonali raziu. Po zásahu policajného komando skončili vo väzbe ôsmi obvinení. Štyroch Ukrajincov z gangu za krátko spoza mreží prepustili, no štyria Slováci sedeli aj naďalej. Sobrančania boli obvinení zo zločinu porušovania predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru. Podľa súdu Slovenská republika vyčíslila škodu na vyše 8,7 milióna korún, čo dnes predstavuje 289-tisíc eur, spoločnosť Philip Morris, ako majiteľ ochrannej známky, na takmer 9,5 milióna korún, vyše 315-tisíc eur.

 

Prípad, ktorý sa pojednáva už viac ako 16 rokov sa ani v utorok sa Okresnom súde v Košiciach neukončil. Na finálny verdikt si tak štvorica obvinených Slovákov bude ešte musieť počkať. O správe informoval portál korzár.sme.sk.

Tabaková mafia vyrábala ešte v roku 2006 v autoservise, v mestskej časti Košice–Krásna cigarety. Po zásahu SIS, polície a colníkov skončilo až osem mužov za mrežami. Štyria Ukrajinci boli zakrátko prepustení na slobodu a ich trestné stíhanie neskôr vylúčili na samostatné konanie. Ešte v roku 2014 zaznel na Okresnom súde Košice II rozsudok, no krajský súd ho napokon zrušil a trestné stíhanie Slovákov stále pokračuje. V utorok sa schyľovalo k druhému rozsudku, no skupina si naň bude musieť zrejme ešte pár mesiacov počkať.

Akcia Havana

Muži zákona nazvali akciu z roku 2006 Havana. Na linke, ktorú obsluhovalo niekoľko nelegálnych pracovníkov vyrábali falošné cigarety značky Marlboro a L&M. Podľa informácií portálu Korzár pri prehliadke okrem výrobnej linky, ohodnotenej na 30 miliónov slovenských korún (995-tisíc eur), policajti zaistili aj množstvo hotových cigariet alebo surovín na ich výrobu. Portál uvádza, že na distribúciu čakalo 2,6 milióna kusov cigariet oboch značiek, na spracovanie zas 2 500 kilogramov tabaku, 843–tisíc škatúľ s cigaretovými filtrami a 265 kotúčov cigaretového papiera.

Slovenská republika vyčíslila škodu na vyše 8,7 milióna korún (289-tisíc eur), spoločnosť Philip Morris, ako majiteľ ochrannej známky, na takmer 9,5 milióna korún, čo predstavuje vyše 315-tisíc eur.

akcia Havana
Nelegálna cigaretová fabrika v Košiciach. Zdroj: PZ

Podľa informácií portálu skupinu obvinených mal riadiť podnikateľ Jozef M. (53), ktorý v prípravnom konaní opísal, ako sa zoznámil s ukrajinským pašerákom cigariet Andrejom a požiadal ho o spoluprácu pri ich dovoze na Slovensko. Jozef mal najprv voziť zamestnancov z Ukrajiny, neskôr im zabezpečil bývanie v ubytovni Kosmalt. Andrej mal na starosti dovoz tabaku.

Na obsluhu linky najal Jozef neskôr aj troch Slovákov, ktorým vysvetlil, že výroba je zatiaľ nelegálna. Keďže boli bez práce, rozhodli sa zariskovať a verili tvrdeniam zamestnávateľa, že časom prácu zlegalizuje. Jozef priznal, že denne vyrobili do 3–tisíc kartónov.

Na rozsudok čakajú 16 rokov

Okresný súd v decembri 2014 uznal štvoricu Slovákov vinných. Korzár píše, že podnikateľ dostal tri roky s podmienečným odkladom na päť rokov, zvyšní traja muži po dva roky a odkladom na tri roky. A všetci povinnosť nahradiť spôsobenú škodu. Po odvolaní obžalovaných krajský súd v decembri 2015 rozsudok zrušil a okresnému súdu nariadil osobne vypočuť znalkyňu na výpočet spôsobenej škody, ktorej výšku Jozef a jeho obhajcovia namietali.

Po návrate prípadu prvostupňovému a teda okresnému súdu sa prípadom zaoberal nový sudca, ktorý musel celé dokazovanie vykonať odznova. Stanoviská obžalovaných sa príliš nezmenili, no problém nastal s posudkom. Musel ho vypracovať nový znalec, ktorého zistenia sa však od záverov predošlej znalkyne veľmi nelíšili.

Na znaleckom posudku prípad zlyhal aj tentokrát, sporná je výška spôsobenej škody, pojednávanie bolo preto v utorok odročené na neurčito.