Regióny Košice Top

ŠTRAJK ochromil mesto: KOLABUJE aj doprava! Tvoria sa hodinové KOLÓNY, dokedy to POTRVÁ?

KOŠICE – Dnes od pol piatej ráno sa v Košiciach začal ostrý štrajk pracovníkov košického dopravného podniku. Vyhlásili ho odborári pri Dopravnom podniku mesta Košice. Štrajk ochromil celú dopravu. Tvoria sa obrovské kolóny, v ktorých si vodiči postoja aj hodinu.

AKTUALIZOVANÉ  o 11.00 – Do dnešného časovo neobmedzeného ostrého štrajku, ktorý vyhlásili odborári pri Dopravnom podniku mesta Košice, sa zapojili všetci zamestnanci. Výnimku tvoria štyria vodiči, ktorí obsluhujú dopravu k nemocniciam. Za odborárov to povedala Andrea Vindišová. Predpokladá, že štrajk bude pokračovať aj v stredu (15. 2.).

AKTUALIZOVANÉ o 9.00 – Vodiči v rannej dopravnej špičke na sociálnych sieťach označili kolaps dopravy v košickej mestskej časti Nad jazerom v smere do mesta, ako aj na Prešovskej ceste. Viacerí tiež ponúkali odvoz v rámci svojej plánovej cesty.
Zelená vlna RTVS hlásila hodinové zdržanie v MČ Nad jazerom v smere do centra a 20-minútové zdržanie na Prešovskej ceste.

Dopravný servis Rádia Košice informoval aj o zdržaniach na Palackého, Herlianskej, Hlinkovej, z Barce do mesta a z Ťahanoviec na Mier. K zdržaniu na Triede SNP a na Popradskej v MČ Západ smerom k Amfiteátru prispela i nehoda.

Polícia informovala, že situáciu dôsledne monitoruje a je pripravená v prípade potreby reagovať. Najmä na hlavných cestných ťahoch a dôležitých križovatkách budú policajti dopravu v prípade potreby ručne riadiť, a to predovšetkým v čase popoludňajšej dopravnej špičky. “Počas rána sme mimoriadnu situáciu na cestách na vstupoch do mesta Košice nezaznamenali. Kolóny vozidiel, ktoré stáli na vstupe do mesta Košice v smere od Michaloviec, v mestskej časti Krásna, od smeru Sady nad Torysou boli mierne zvýšené oproti bežnému dňu, nie však extrémne,” uviedla košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová.

Odborári chcú štrajkom apelovať tak chcú na zachovanie košickej MHD, neriešenie kritickej situácie v Dopravnom podniku mesta Košice či nedostatok financií na zabezpečenie úloh. Podľa ich slov ide aj o zachovanie pracovných miest, pracovné podmienky zamestnancov a ich spravodlivé finančné odmeňovanie. Jazdiť počas štrajku majú len spoje do vybraných nemocníc, spoločnosti U. S. Steel a do školy v košickej mestskej časti Vyšné Opátske.

V Košiciach dnes mestská doprava nepremáva. ZDROJ: TASR /František Iván

Odborári negarantujú vypravenie iných autobusových či električkových spojov. Štrajk je však dobrovoľný a zapojiť sa doň môžu všetci zamestnanci Dopravnom podniku mesta Košice bez ohľadu na pracovné zaradenie. Na Bardejovskej a Hornádskej ulici je tiež dnes naplánované verejné zhromaždenie zamestnancov.

Počas štrajku bude premávať linka “H”, a to v 15-minútovom intervale na trase Staničné námestie – Železničná nemocnica – Nová nemocnica – Stará nemocnica – Staničné námestie. Odborári garantujú aj výpravu autobusových spojov “RA” a vyhradených školských spojov pre telesne a mentálne postihnuté deti.

Spoločnosť Integrovaný dopravný systém Východ informovala, že cestujúci, ktorí sa nevyhnutne potrebujú dopraviť do centra Košíc, môžu využiť spoje prímestskej autobusovej dopravy. Napríklad zo zastávky Lingov, Važecká, Podnikateľská, SOŠ automobilová, Šaca Benzinol, Moskovská, Havlíčkova, Moňok a Pod Furčou. Prímestské autobusy zastavujú aj na zastávkach Námestie osloboditeľov, Mlynská bašta či Magistrát mesta Košice.

“Cestujúci s dopravnou kartou Dopravného podniku mesta Košice môžu využiť svoj nabitý kredit aj na zakúpenie cestovného lístka v spojoch prímestskej autobusovej dopravy. Nemôžu však využiť zakúpený predplatný cestovný lístok (mesačník) – ten platí len v Dopravnom podniku mesta Košice,” upozornila z Integrovaného dopravného systému Východ Miroslava Baranová.

Mesto Košice vníma štrajk ako nešťastný krok zo strany odborárov. Vo svojom stanovisku uviedlo, že urobí všetko pre to, aby pomohlo situáciu vyriešiť. Zároveň však očakáva, že sa so situáciou vyrovná vedenie mestského dopravcu. Dopravný podnik mesta Košice zas tvrdí, že už zabezpečil úsporu prevádzkových nákladov a pri chýbajúcich financiách očakáva pomoc mesta.