Regióny Košice Spišská Nová Ves

Splavovanie Hornádu v Slovenskom raji bude možné až po Smižanskú Mašu

Ilustračné foto ZDROJ: košice-foto.sk

SPIŠSKÁ NOVÁ VES – Splavovanie Hornádu v Slovenskom raji bude možné až po Smižanskú Mašu. Informovala o tom Správa národného parku (NP) Slovenský raj na webovej stránke s tým, že splav sa vďaka tomu predĺži o 2,5 kilometra. Zároveň upozorňuje, že v sobotu 27. apríla sa budú môcť dobrovoľníci podieľať na hromadnom čistení rieky.

“Už v začiatkoch sa uvažovalo so splavovaním až po Smižanskú Mašu, nebolo to však možné, keďže pred Smižanskou Mašou sa nachádzala krížom cez celú rieku bariéra, pôvodne vybudovaná pre úpravňu vody. Po odstránení tejto už nepoužívanej a nefunkčnej prekážky, za významnej účasti Správy NP Slovenský raj, je možné v súčasnosti splaviť Hornád až po túto časť,” uvádzajú ochranári.

Základným predpokladom splavenia rieky je prerezanie spadnutých stromov a odpratanie nahromadeného odpadu. Táto činnosť je vykonávaná pracovníkmi Správy NP od roku 2016 prakticky nepretržite. Na prerezávaní spadnutých stromov a čistení rieky participujú aj ďalšie subjekty a dobrovoľníci, napríklad vodáci, Horská záchranná služba, obce, turistické a športové kluby, dobrovoľní hasiči či rybári, organizácia Pstruhy raja a miestni školáci.

Splavovať Hornád bude možné už počas avizovaného sobotňajšieho čistenia

V súčasnosti je Hornád prerezaný v celej trase splavovania od Hrabušického Mýta až po spomínanú Smižanskú Mašu. Splavovať ho bude možné už počas avizovaného sobotňajšieho čistenia. Následne od stredy 1. mája, ak bude dostatočne vysoká hladina rieky, sa bude splav vykonávať v úseku Hrabušické Mýto – Hrdlo Hornádu – Letanovský Mlyn – Čingov – Smižanská Maša.

Bližšie informácie o pravidlách splavu, možnostiach parkovania a ďalšie odporúčania nájdu návštevníci na webovej stránke www.npslovenskyraj.sk. Ochranári v tejto súvislosti žiadajú návštevníkov, aby čo najmenej obmedzovali život miestnych obyvateľov. “Rok 2024 je skúšobný. Na základe skúseností z predĺženia splavu a jeho fungovania v tomto novom režime bude v nasledujúcom období priestor ukončenia splavu na Smižanskej Maši doplnený o ďalšiu infraštruktúru – mólo, schody, lavičky, informačné tabule či úpravu plôch,” dodáva Správa NP a zároveň vyzýva návštevníkov, aby jej zasielali svoje skúsenosti, postrehy, návrhy a informácie.