Regióny Košice Top

SMUTNÁ SPRÁVA Zomrela legendárna košická osobnosť: Zakladateľ významnej historickej spoločnosti

Zomrel významný košický historik.
Zomrel významný košický historik. Zdroj: dig.archív KPÚ, pixabay.com

KOŠICE – Košice zasiahla obzvlášť smutná správa o úmrtí legendárnej osobnosti mesta. Zomrel významný historik a zakladateľ spoločnosti Imricha Henszlmana v Košiciach, ktorá sa zameriavala na uchovávanie historického a kultúrneho dedičstva mesta.

 

Juraj Halász bol veľkým milovníkom histórie a košickým lokálpatriotom. Tomuto mestu tak venoval množstvo času a aj vďaka nemu si môžeme pripomínať jedinečnú a prekrásnu históriu mesta. Tento významný historik študoval na Technickej univerzite v Košiciach, kde po štúdium ostal a pracoval tam viac ako 40 rokov. Z univerzity odišiel rovno na zaslúžený dôchodok. “Jeho veľkou láskou bola od detstva láska k rodnému mestu, k jeho histórii a osobnostiam, ktoré ju tvorili. Tento vzťah zrejme nosil v génoch ako Staromešťan, keďže jeho košickí predkovia tu dokázateľne žili už od 18. storočia,” informoval o tom Košický pamiatkový úrad.

V roku 1992 sa mu podarilo založiť Historickú spoločnosť Imricha Henszlmanna v Košiciach, ktorá sa zameriavala na uchovávanie historického a kultúrneho dedičstva mesta. Juraj Halász ju viedol až do posledných chvíľ svojho života. “Veľmi symbolicky nesie meno významného košického rodáka Imricha Henszlmanna, ktorý významnou mierou prispel k založeniu Hornouhorského múzea v Košiciach (dnes VSM Košice), darujúc na tento účel svoju rozsiahlu súkromnú zbierku. Henszlmann bol zároveň zakladateľom inštitucionalizovanej ochrany pamiatok v Uhorsku,” dodali pracovníci pamiatkového úradu.

Zomrel významný košický historik.
Zomrel významný košický historik. Zdroj: dig.archív KPÚ

Cieľom spoločnosti preto bola kolektívna spolupráca na mapovaní pamätných miest ako napríklad pomníkov či pamätníkov. Taktiež vyhľadávali a zbierali rôzne materiáli ako napríklad historické fotografie či pohľadnice z mesta Košíc. Spoločnosť na čele s Jurajom Halászlom sa zaslúžila o vydanie množstva publikácií, ktoré mapujú unikátnu históriu mesta. Ako poznamenali zamestnanci pamiatkového úradu, “osobitne možno spomenúť Staré cintoríny a pohrebné miesta v Košiciach (1996), či témy ako Košice v r. 1848 – 1849, František II. Rákoczi, a aj Imrich Henszlmann. Od roku 1998 vychádzala viacjazyčná edícia vôbec prvých knižných Sprievodcov po košických kostoloch, a tiež edícia Zabudnutí Košičania – Elfelejtett Kassaiak. Juraj Halász bol sám autorom značnej časti týchto publikácií. Bol tiež spoluautorom knihy Az elveszett város (Stratené mesto, 2006).”

Jeho najvýznamnejšie dielo

Najvýznamnejším a najrozsiahlejším knižným výskumom tohto významného historika však rozhodne bola kniha – “katalóg o historickom, pamiatkovo chránenom Cintoríne sv. Rozálie v Košiciach (2014), ktorá sa zrodila na podnet Slovenského národného múzea – sekcie kultúry Maďarov na Slovensku, a v priebehu piatich rokov intenzívnej autorskej práce Juraja Halásza a jeho celoživotného skúmania na vyše 500 stranách podrobne mapuje 450 hrobových miest s viac ako 1800 fotografiami v databáze (vrátane 83 úmrtných oznámení a 103 podobizní pochovaných významných Košičanov),” dodal pamiatkový úrad.

Ide o prepracovanú knižnú publikáciu, ktorá presahuje sprievodcovský rozsah a podrobne dokumentuje pohrebné pamiatky. Informácie o osobách a osobnostiach sú podrobne spracované a aj vďaka tomu sa stala dôležitou vedecko-výskumnou prácou, ktorá sa využíva aj “ako prameň pre populárno-náučné aktivity a školské vzdelávanie, a pre budúcnosť ostáva neoceniteľným odrazovým mostom pre ďalšie skúmanie zachovaných aj zaniknutých – artefaktov, alebo osudov ľudí, ktorí tu boli pochovaní,” informoval o to pamiatkový úrad.

Halász si uvedomoval dôležitosť cintorínu a to, že uchováva veľkú časť mestskej histórie. Celé roky sa riadil krédom “pokúšať sa o záchranu toho, čo sa ešte zachrániť dá, a urobiť všetko preto, aby sme toto dedičstvo uchovali aj pre nasledujúce generácie.” Veľká zásluha mu patrí aj vďaka jeho spolupráci v osobitnej komisii na Magistráte mesta, kde pracovali na agende “tzv. významných chránených hrobov na území mesta Košice, i všetky s tým súvisiace aktivity.”

Tento významný košický historik, vďaka ktorému si môžeme priblížiť mesto Košice, sa narodil v Košiciach v roku 1949 a zomrel 15. mája 2022.