Regióny Košice Šport

Prijateľná skupina slovenských hádzanárov na európskom šampionáte v Košiciach. Svoje si užije aj Bratislava

Po majstrovstvách sveta v hokeji bude v košickej Steel Aréne aj skupina ME v hádzanej mužov. Zdroj: TASR / František Iván

KOŠICE – Slovenskí hádzanári sa v základnej F-skupine Majstrovstiev Európy 2022 stretnú v Košiciach s Nórskom, Ruskom a Litvou. Rozhodol o tom štvrtkový žreb v Budapešti. Európsky šampionát sa bude hrať od 13. do 30. januára budúceho roka na Slovensku a v Maďarsku. Slováci štartovali na ME doteraz trikrát. Naposledy v roku 2012 v Srbsku, kde obsadili posledné 16. miesto.

 

Slováci figurovali pri žrebe v treťom výkonnostnom koši. Z elitného im prisúdil Nórov, dvojnásobných vicemajstrov sveta a bronzových z predchádzajúcich Majstrovstiev Európy. Z druhého koša pribudol do skupiny tradičný slovenský súper z uplynulých kvalifikácií Rusko, stretli sa spolu v boji o ME 2018 a 2020 i o MS 2019. Štvrtým účastníkom skupiny je Litva, na ktorej Slováci stroskotali v prvej fáze kvalifikácie MS 2021. Do ďalšej fázy sa z košickej Steel Arény prebojujú prvé dva tímy. Druhým slovenským dejiskom Majstrovstiev Európy 2022 bude ZŠ Ondreja Nepelu v Bratislave, kde sa uskutočnia dve základné skupiny – v D-skupine sa predstavia Nemecko, Rakúsko, Bielorusko, Poľsko a v E-skupine Španielsko, Švédsko, Česko a Bosna a Hercegovina. V Maďarsku sa bude hrať v mestách Budapešť, Szeged a Debrecín.

Jedným z aktérov žrebu bol aj slovenský reprezentačný brankár, najlepší hádzanár Slovenska za rok 2019 a hráč budapeštianskeho Ferencvárosu Marián Žernovič, ktorý žreboval družstvá zaradené do 3. koša. Okrem neho sa rovnakej úlohy pri ďalších košoch zhostili Chorvát Luka Stepančič, Maďar Bence Bánhidi a Španiel Rodrigo Corrales. Na ME 2022 sa druhýkrát v histórii predstaví 24 účastníkov. Žreb ich rozdelil do šiestich skupín po štyroch, z každej postúpia ďalej dva tímy. Dve šesťčlenné štvrťfinálové skupiny budú hostiť Budapešť a Bratislava, v hlavnom meste Slovenska sa v prípade postupu zo základnej skupiny v Košiciach predstaví aj domáca reprezentácia. Turnaj vyvrcholí záverečnými duelmi o medaily a umiestnenie v Budapešti.

Celkovo bude na programe 65 stretnutí – 30 na Slovensku a 35 v Maďarsku. Oficiálny maskot šampionátu je jeleň, na sociálnych sieťach Európskej hádzanárskej federácie i Slovenského zväzu hádzanej môžu fanúšikovia do 30. mája hlasovaním rozhodnúť o jeho mene (Pranky, Goldie alebo Tricky). Do štartu ME zostáva už iba niečo viac ako osem mesiacov. “Je to veľmi krátka doba, ubehne to rýchlo a šampionát budeme mať tu. Vstupenky už sú dlhšie v predaji, ale predávali sa iba balíčky a fanúšik doteraz nevedel, na ktoré zápasy si lístky kupuje. Napriek tomu nás prekvapil záujem z Nemecka, ktoré je nasadené do skupiny v Bratislave a prekročili sme tam už tisíc predaných balíčkov,” informoval prezident Slovenského zväzu hádzanej Jaroslav Holeša, podľa ktorého sú obe slovenské haly pripravené na organizáciu vrcholného podujatia.

“So žrebom som spokojný dvakrát – zo športového i marketingového hľadiska. Naša skupina nie je úplne’vražedná’ a sú tam tímy, s ktorými sme v minulosti hrali vyrovnané zápasy. Verím preto, že sa pobijeme o čo najlepší výsledok. Druhá radosť je z toho, že na Slovensku uvidíme top tímy a takisto mužstvá z okolitých krajín, ktoré môžu prilákať do našich hál veľké množstvo divákov. Najdôležitejšie pre nás teraz je, aby sa situácia s pandémiou zlepšila a aby fanúšikovia mohli byť prítomní na tribúnach,” dodal Holeša. Do ďalšej fázy šampionátu sa z košickej Steel Arény prebojujú prvé dva tímy. Zverenci kouča Petra Kukučku nastúpia na svoj prvý zápas 13. januára proti Nórsku, o dva dni neskôr sa stretnú s Litvou a účinkovanie v základnej skupine ukončia 17. januára proti Rusku.

“Ja som veľmi spokojný s nalosovanou skupinou. Myslím si, že je to hrateľné. Z prvého koša tam boli veľmi ťažkí súperi. Dostali sme Nórov, ktorí posledné roky hrajú veľmi kvalitnú a rýchlu hádzanú. Aj diváci aj my sa určite máme na čo tešiť. Z druhého a štvrtého koša nám žreb prisúdil Rusov a Litvu. Sú to súperi, s ktorými sa môžeme, dá sa povedať, pobiť o víťazstvo. Nechcem podceňovať Litvu, majú určite kvalitu, ale mali by sme vyhrať. Rusko je veľmi silný súper, ale hrateľný,” povedal po žrebe tréner Slovenska Peter Kukučka.

Ambícia slovenského kormidelníka je jasná – postup zo skupiny do ďalšej fázy turnaja. “Pre nás je výzva dosiahnuť historicky prvé víťazstvo na ME, zatiaľ sme jediný bod získali v roku 2012 na šampionáte v Srbsku. Ja by som však rád získal štyri body, čo by znamenalo, že by sme sa predstavili v hlavnej fáze ME v Bratislave,” netajil postupové plány Kukučka, ktorý v júni a júli plánuje prípravné bloky národného tímu. “Potom sú ďalšie asociačné termíny až v novembri a decembri a záverečnú prípravu odštartujeme 2. januára v Bratislave. Dva dni pred prvý zápasom by sme sa potom mali presunúť do Košíc,” dodal Kukučka.

Žreb základných skupín ME 2020 v hádzanej mužov

A-skupina (Debrecín): Slovinsko, Dánsko, Severné Macedónsko, Čierna Hora
B-skupina (Budapešť): Portugalsko, Maďarsko, Island, Holandsko
C-skupina (Szeged): Chorvátsko, Srbsko, Francúzsko, Ukrajina
D-skupina (Bratislava): Nemecko, Rakúsko, Bielorusko, Poľsko
E-skupina (Bratislava): Španielsko, Švédsko, Česko, Bosna a Hercegovina
F-skupina (Košice): Nórsko, Rusko, SLOVENSKO, Litva