Regióny Košice

Prevádzka Sobraneckých kúpeľov sa obnoví po takmer 20 rokoch!

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

SOBRANCE – Kraj odkúpi areál bývalých Sobraneckých kúpeľov za 769-tisíc. Kúpele boli v prevádzke do roku 2004, odvtedy sú liečivé pramene neďaleko Sobraniec nevyužívané.

 

Poslanci Košického samosprávneho kraja na dnešnom zastupiteľstve schválili zámer kúpy areálu bývalých Sobraneckých kúpeľov za 769-tisíc eur. Za bolo 51 z 52 prítomných poslancov, jeden sa zdržal.

Sobranecké kúpele boli v prevádzke do roku 2004, odvtedy sú liečivé pramene neďaleko Sobraniec nevyužívané. Súčasným vlastníkom bývalého kúpeľného areálu je spoločnosť so sídlom v Trebišove, ktorá je v likvidácii. Za účelom stanovenia všeobecnej hodnoty nehnuteľností boli vypracované znalecké posudky. Kraj predpokladá, že obnova kúpeľného areálu by mohla do okresu Sobrance priniesť 80 až 120 pracovných miest, rozhýbať podnikateľské prostredie, turistický ruch a rozšíriť služby v regióne.

„Košický samosprávny kraj urobí všetko pre to, aby boli tieto pozemky a nehnuteľnosti prevedené do nášho majetku. Následne plánujeme rozbehnúť obchodnú súťaž, ktorá by mala odpovedať na to, aké služby a v akom rozsahu by mali byť poskytované v tomto areáli. Nasledovať bude architektonická súťaž a súbežne s tým budeme chystať projektové zámery na financovanie nebiznisovej časti z eurofondov. Keď to bude všetko pripravené, potom budeme hľadať súkromného investora, ktorý zafinancuje samotné kúpele, čiže tú biznisovú časť,“ priblížil predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Voda v Sobraneckých kúpeľoch je prírodná a silne mineralizovaná, obsahuje až desaťkrát viac sírovodíka, ako má napríklad voda v kúpeľoch v Piešťanoch. Obsahuje tiež fluór, sodík či suflán, vďaka čomu má liečivé účinky. Je vhodná na liečbu kožných chorôb, niektorých chorôb vnútorných zažívacích orgánov aj ochorení pohybového ústrojenstva. Prirodzeným zdrojom minerálnych vôd sú štyri pramene a tri hydrogeologické vrty nachádzajúce sa v areáli. V minulosti boli Sobranecké kúpele označované ako slovenské Karlové Vary.