Odborári chcú v Košiciach poukázať na potrebu zvýšenia miezd protestným zhromaždením

KOŠICE – Manifestačným spôsobom chcú odborári poukázať na potrebu adekvátneho zvýšenia platov tak, aby zabezpečovali dôstojný život zamestnancov a ich rodín. Ako na piatkovej tlačovej konferencii uviedli členovia predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica a Ján Šlauka, v utorok (19.3.) v Košiciach plánujú zorganizovať verejný protestný pochod a zhromaždenie voči nízkym mzdám na Slovensku.

 

„Zmyslom tejto akcie je upozorniť na nízke nespravodlivé mzdy, ktoré poberá značná časť zamestnancov na Slovensku. Štatistické údaje z minulého týždňa hovoria o tom, že priemerná čistá mzda na Slovensku za rok 2018 bola 770 eur. Túto čistú mzdu poberá 32 percent zamestnancov. Viac než dve tretiny takúto mzdu nemajú,“ povedal Balica s tým, že pokiaľ sa v súčasnosti pravidelne hovorí o ekonomickom raste Slovenska, musí sa to prejaviť aj na posilnení kúpyschopnosti zamestnancov a ich rodín.

Podľa neho je podiel miezd z celkových nákladov podnikov veľmi nízky a pohybuje sa na úrovni od osem do 13 až 14 percent, v službách okolo 30 percent. „Pokiaľ by sme tieto mzdy navýšili povedzme o desať percent, tak celkové náklady sa zdvihnú o jedno, respektíve tri percentá. To je zanedbateľné,“ dodal.

Protestom chcú dať verejnosti, zamestnávateľom, politikom a ďalším verejným činiteľom najavo, že posilňovaním kúpyschopnosti obyvateľstva sa pomáha aj malým a stredným podnikateľom. Avizujú, že s kampaňou za vyššie mzdy, s ktorou začali pred tromi rokmi, budú pokračovať v ďalších regiónoch východného Slovenska, ale aj na strednom a západnom Slovensku.

Veľkú časť mzdy tvoria príplatky

Odborári zároveň odmietajú takzvanú konkurenčnú výhodu lacnej pracovnej sily. Jedným z riešení spomínaných problémov je podľa nich organizovanie sa v odboroch a kolektívne vyjednávanie. Politikov aj podnikateľov vyzývajú, aby kúpyschopnosť obyvateľstva hodnotili cez čisté disponibilné mzdy, nie hrubé alebo priemerné.

Podľa OZ KOVO by mal mať zamestnanec či už na východnom alebo na západnom Slovensku mesačný čistý príjem aspoň 1000 eur, aby mohol bezstarostne uhrádzať každodenné životné náklady. Balica pripomenul, že v tom nepočíta hypotekárne úvery, ktorými sa mladí ľudia zadlžujú.

Šlauka upozornil, že veľkú časť mzdy tvoria príplatky za prácu v noci či cez víkendy. „V štatistických údajoch, v tých prepočtoch, ktoré sa robia na európskej úrovni, nielen na Slovensku, vychádza, že slovenskí zamestnanci robia najviac nadčasov, najviac práce v noci, v sobotu a v nedeľu,“ povedal. Podľa neho by odmena nemala byť len odmenou za to, že zamestnanec cez víkend nie je s rodinou preto, aby ju dokázal uživiť. Verejný protestný pochod a zhromaždenie voči nízkym mzdám na Slovensku organizuje OZ KOVO v centre Košíc v utorok popoludní.

Viac o téme: lacná pracovná sila, mzdy, odborári, príplatky, štatistické údaje, zamestnanci

Súvisiace články