Regióny Košice Top

OBROVSKÁ STRATA Navždy odišiel uznávaný slovenský DIVADELNÍK! Vychoval niekoľko generácií hercov

Ilustračné foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

TREBIŠOV – Na svoj posledný odpočinok sa pobrala divadelnícka osobnosť, ktorá bude chýbať mnohým. Tento svet navždy opustil Július Galgan, ktorý sa do histórie mesta Trebišov a do dejín slovenského divadelníctva zapísal veľkými písmenami. Smúti aj primátor mesta, v ktorom pôsobil.

Na svoj posledný odpočinok sa režisér, pedagóg, publicista a zakladateľ Divadla G navždy pobral vo veku 90 rokov vo štvrtok 18. apríla 2024 . “Trebišov prišiel o ďalšieho barda kultúry a divadla. Čistého človeka a nesmierne ľudského profesora. Je mi to nesmierne ľúto,” uviedol Miroslav.

Július Galgan bol rodákom z obce Čerhov, kde získal aj základné vzdelanie. S rodnou obcou sa mu viažu aj jeho prvotné divadelné začiatky. Jeho život bol od detstva spojený s láskou k slovenčine.

Po štúdiách pôsobil ako učiteľ na Gymnáziu v Trebišove a neučil nič iné ako slovenský jazyk a literatúru a estetickú výchovu. Neskôr aj výtvarnú výchovu. “Počas svojho pôsobenia na škole pripravoval kultúrne programy na rôzne oslavy štátnych sviatkov. Pod jeho vedením sa z nenápadne vyzerajúceho dramatického krúžku vytvorilo súčasné Divadlo G. Za 65 rokov režijnej práce PhDr. Július Galgan vychoval niekoľko generácií amatérskych hercov, niektorým z nich dokonca divadlo či mediálna pôda učarovali navždy,” uviedlo Mestské kultúrne stredisko Trebišov. Každoročne pripravoval divadelné inscenácie a bol aj členom výberovej komisie hier na trebišovský divadelný festival.

Umenie mal v krvi

Nebol ale iba divadelníkom a dramaturgom, ale aj spisovateľom a maliarom. V rímskokatolíckom kostole založil časopis Svetlo kríža, do ktorého aj sám prispieval a vo voľnom čase sa venoval maľovaniu obrazov. Hoci niektoré daroval, mnohé z nich visia na stenách vlastného galganovského múzea.

Dosah Júliusa Galgana bol celoslovenský. “Keď sa v Trebišove povie jeho meno, každému sa vybaví Divadlo G. Keď sa povie Divadlo G, hneď sa v mysliach ľudí vybaví meno Galgan. Pedagóga a zároveň zakladateľa Divadla G poznajú celé generácie nielen trebišovských žiakov, ale i žiakov a ochotníkov z celého Slovenska,” uvádza ďalej kultúrne stredisko.

Oceňovaný umelec

Za svoju kreatívnu prácu bol aj niekoľkokrát ocenený. V roku 2008 mu udelili Cenu Košického samosprávneho kraja. O rok na to mu primátor mesta Trebišov, Marek Čižmár, udelil najvyššie ocenenie – Cenu mesta Trebišov za vynikajúce tvorivé výkony a kultúrny rozvoj mesta.

“Pri príležitosti životného jubilea 90 rokov, ktorého sa dožil 9. februára tohto roka, prevzal na slávnostnom Galavečere organizovanom pri príležitosti 65. výročia vzniku divadla G z rúk primátora mesta Ďakovnú plaketu za jeho jedinečný prínos pri formovaní, vedení a režírovaní ochotníckeho DIVADLA G, výchovu mnohých amatérskych a profesionálnych hercov, ako aj rozvoj divadelníctva na území mesta a regiónu,” informovalo kultúrne stredisko.

Chýbať bude mnohým

Smúti za ním nielen rodina, ale aj študenti. “Pán profesor, bolo mi cťou byť Vašou študentkou, kolegyňou, členkou Divadla G. Stihli sme aj stretnutie po 40 rokoch s množstvom zážitkov a vtipov. Vďaka za Váš aktívny život,” uviedla Valika. “Smutná správa, ktorá mohla byť očakávaná a predsa nebola! Predsa zabolí, priveje do duše mnoho pekných a veselých spomienok. Odpočívaj v pokoji milý náš Ďusko. Akosi sa dalo tušiť, prečo Milanko pripravil stretnutie jeho najpočetnejšej gymnaziálnej triedy po päťdesiatich rokoch” píše skormútneá Júlia.

Skormútený zostal aj primátor mesta Trebišov. “Je a stále mi bude cťou, že som bol jedným z Vašich žiakov a neskôr mal tú česť oceniť Vašu nenahraditeľnú prácu a prínos pre rozvoj nášho mesta, pán učiteľ,” napísal so zármutkom Marek Čižmár.

Podľa informácie zo stránky Divadla G na sociálnej sieti, na prízemí Mestského kultúrneho strediska v Trebišove umiestnili kondolenčnú knihu, ktorá bude sprístupnená verejnosti do pondelka 22. apríla a tu môžu jeho žiaci, rodáci vyjadriť, čo k nemu cítia.