Regióny Košice Top

NOVINKA Košičania sa budú môcť voziť na vodíku! Chcú tak šetriť životné prostredie

Ilustračné. Zdroj: techbox.sk

KOŠICE – Košičania zažívajú ďalší pokrokový objav. Tentoraz sa týka vodičov. V Košickom samosprávnom kraji totiž chcú prejsť z benzínu a nafty na vodík. Vodíková čerpacia stanica by tak v Košiciach bola tretia na Slovensku.

 

V najbližšom období budú môcť východniari na cestách cestovať ako v budúcnosti. V Košickom samosprávnom kraji by mala byť nasadená vodíková čerpacia stanica. Išlo by o tretiu takúto stanicu na celom Slovenku, pričom by ako prvý prijal vlastnú vodíkovú stratégiu, ktorá navrhuje konkrétne využitie vodíkových technológií. Na jej príprave pracovali vedecké a odborné špičky z Technickej univerzity v Košiciach, Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Slovenskej akadémie vied.

Potvrdila to aj v dokumente Slovenská inovačná a energetická agentúra, ktorá si spočiatku chce prenajať dva vodíkové autobusy. „Sme presvedčení, že vodík predstavuje optimálne riešenia pre energetiku, ale aj čistejšie životné prostredie,” uviedol generálny riaditeľ Peter Blaškovitš.

Zdôraznil, že vozidlá s palivovými článkami poháňanými vodíkom sa dojazdom aj časom potrebným na natankovanie najviac približujú benzínovým a naftovým autám, no neprodukujú žiadne znečisťujúce látky.

Neprodukujú emisie a navyše v ovzduší eliminujú škodlivé látky, akými sú oxid siričitý a oxid dusičitý. Vďaka systému čistenia vzduchu dokážu každých 10-tisíc kilometrov jazdy vyčistiť rovnaký objem vzduchu, aký vydýchne jeden človek za rok.

Trnka: Musíme dbať na životné prostredie

„Európska únia zaviazala svoje členské štáty dosiahnuť do roku 2050 uhlíkovú neutralitu. To znamená, že potrebujeme z atmosféry odstrániť viac CO2, ako do nej vypúšťame. Na území Košického kraja sa vyprodukuje takmer tretina celkových slovenských emisií, preto musíme zbystriť pozornosť a staviť na obnoviteľné zdroje energie, ktoré nepoškodzujú prírodu. Vodík má najčistejšie spaľovanie, najvyššiu účinnosť a nepoškodzuje životné prostredie z pohľadu životného cyklu produktu,“ povedal predseda kraja Rastislav Trnka.

Kraj má v pláne využiť vodíkové autobusy pri zabezpečovaní prímestskej dopravy, zatraktívniť vodné plochy použitím vodíkovej lode alebo vybudovaním malých nabíjacích staníc pre vodíkové bicykle.

„Pracujeme s verziou, že by samosprávny kraj zabezpečil okolo 40 až 50 vodíkových autobusov. Sme v štádiu rokovania. Potrebujeme doriešiť ešte majetkovoprávne veci pri zabezpečení miest na parkovanie a tankovanie,“ vysvetľuje župan.

Zároveň dodáva, že kraj ráta s využitím termálneho vrtu v Čižaticiach aj na výrobu vodíka. „Momentálne sa spracováva analýza na technickej univerzite. V priebehu niekoľkých mesiacov by sme mali mať výsledky. Na 95 percent pri vrte vznikne nielen geotermálna elektráreň, ale aj výrobňa vodíka,” dodáva Trnka.