Regióny Košice

NEKALÉ PRAKTIKY pri prepúšťaní? Košický úrad práce prešetrujú pre diskrimináciu na pracovisku

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Košiciach. Zdroj: mapsus.net

KOŠICE – Hromadné prepúšťanie na úradoch práce po celom Slovensku nie je žiadnou novinkou. Tentoraz však vyšli na povrch nové skutočnosti. Na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Košiciach majú vraj vyberať zamestnancov, ktorí ostanú bez práce, veľmi zvláštnym spôsobom. Dôležitú rolu pri výbere vraj zohrávajú sympatie a nie pracovný výkon.

 

Mnohí zamestnanci slovenských úradov práce ostanú od apríla nezamestnaní. Výpovede spolu dostane takmer 800 zamestnancov. Na košickom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny príde o miesto 31 pracujúcich. To ako však prebieha výber tých „nešťastnejších“ doteraz nedáva mnohým zmysel. Niektorí z prostredia úradu naznačili, že viac ako odbornosť zrejme pri rozdávaní výpovedí zavažujú osobné (ne)sympatie, chýbajúca správna politická príslušnosť či známosti. Zdroje o týchto obzvlášť závažných praktikách informovali aj denník Korzár.

Prepúšťajú dlhoročných zamestnancov a slobodné matky

Tieto osoby tiež tvrdili, že hoci sú na úrade aj voľné miesta, na oddeleniach, kde sa neznižujú stavy, prepúšťaní nedostali možnosť tam prejsť. Taktiež upozornili na to, že za posledný rok prijímali na úrade nových zamestnancov, čo vzhľadom na hromadné prepúšťanie im nedáva zmysel.  Zaujímalo ich tiež, prečo úrad nerozväzuje pracovný pomer s novoprijatými pracovníkmi, ale výpovede dostávajú takí, ktorí si dlhé roky kvalitne plnili svoje povinnosti. Z úradu dostalo výpoveď aj niekoľko slobodných mamičiek, tzv. samoživiteliek.

Došlo k porušeniu zákazu diskriminácie?

Na základe týchto upozornení na možné porušenie zákazu diskriminácie sa situáciou na košickom úrade práce začalo zaoberať Slovenské národné stredisko pre ľudské práva. To monitoruje dodržiavanie práv, podáva pomocnú ruku obetiam diskriminácie, uskutočňuje výskumy a vzdeláva verejnosť.

 „Stredisko sa rozhodlo vykonať nezávislé zisťovanie na základe medializovaných informácií.  V rámci neho posúdi, či v prípade prepúšťania zamestnankýň a zamestnancov na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Košiciach mohlo dôjsť k porušeniu zákazu diskriminácie v zmysle antidiskriminačnej legislatívy. Aktuálne Vám však k tomu nevieme uviesť viacej informácií,“ uviedla k prípadu právnička strediska Andrea Maliňáková.

“Aktuálne sa počet miest v rámci úradov práce, sociálnych vecí a rodiny znižuje celkovo o 5%, s účinnosťou od 01.04. alebo od 01.05. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny si uvedomuje, že nejde o populárne rozhodnutie vo vzťahu k zamestnancom, avšak z titulu schváleného rozpočtu nemá inú možnosť,” uviedli z úradu práce.