Regióny Košice Michalovce

NÁVŠTEVNÍCI ŠÍRAVY zostali zaskočení! Na pláži sa objavili záhadné biele guličky

Zdroj: OZ Šíravania

MICHALOVE – Návštevníkov Zemplínskej Šíravy čakalo na pláži nemilé prekvapenie. V rekreačnej časti strediska Hôrka totiž objavili záhadné biele guličky, ktoré sa nachádzali na okraji pláže.

 

Približne 300 metrov pláže Šíravy zasypali minulý týždeň biele polystyrénové guličky. „Sú to vrstvy polystyrénu. Na niektorých miestach sú vrstvy hrubšie, na niektorých slabšie. Podľa všetkého je to odpad zo stavebného materiálu. Mnohým sa to nepáči. Žiaľbohu, píšete nám niektorí, že ste to museli spratávať lopatami, lebo na niektorých miestach toho bolo dosť,“ hovorí Anna Kornajová z občianskeho združenia Šíravania vo videu.

Malé polystyrénové guľky našli rekreanti aj na ďalších plážach rekreačného strediska. Či ide o stavebný materiál, sa nateraz nevie. „Okamžite inicioval náš stavebný úrad, aby išiel vykonať štátny stavebný dohľad. Dávame zákaz stavebnej činnosti počas letnej turistickej sezóny,“ hovorí Marián Makeľ, starosta obce Vinné.

Podľa starostu je možné, že guličky boli súčasťou športovej atrakcie. „Čiastočky takých nafukovacích vakov, ktoré sa používajú na ťahanie za motorovými člnmi,“ doplnil starosta obce Vinné.

17. augusta začala samospráva s odstraňovaním tohto znečistenia na vlastné náklady.  „Včera ráno zamestnanci obce Vinné vyčistili breh od guličiek, “ informujú členovia občianskeho združenia Šíravania Ich ďalší postup bude závisieť od množstva polystyrénových guličiek a vyčíslenej škody. Obec sa obráti aj na Okresný úrad odbor životného prostredia.