Regióny Prešov Košice Snina Michalovce Sobrance

Cez slovenské hranice už púšťajú aj domácich miláčikov

Vojna na Ukrajine. Zdroj: Реальная Война

UBĽA/VYŠNÉ NEMECKÉ – Vojna na Ukrajine zasiahla všetky živé bytosti, v rámci tých, ktoré nevedia hovoriť. Rôzne slovenské organizácie venujúce sa ochrane zvierat preto od piatka bojujú za domácich miláčikov, ktorí ostali po rýchlom odchode ich majiteľov napospas osudu.

 

Mnohé ukrajinské rodiny v snahe zachrániť si holý život museli narýchlo opustiť svoje domáce zvieratá. Cez slovenské hranice by ich totiž bez potrebných platných dokumentov nepustili. Preto sa viaceré organizácie venujúce sa ochrane zvierat pokúšali o to, aby sa Slovensko zaujímalo aj o zvieratá, ktoré rodiny utekajúce pred vojnou z Ukrajiny museli opustiť.

“Oslovujeme týmto Ministerstvo vnútra SR, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Zvierací ombudsman, Migračný úrad, Úrad hraničnej a cudzineckej polície a Finančnú správu. Z Ukrajiny púšťame momentálne cez hranice len ženy a deti. Ich domáci miláčikovia, členovia rodín, ostávajú na Ukrajine,” napísala na facebook organizácia Záchrana chránených zvierat.

Stačí vypísať tlačivo

O niekoľko hodín na to už prišiel vytúžený výsledok. „Hraničné priechody sú informované o zmenách, Ukrajinci, ktorí idú cez hranice so spoločenským zvieraťom a nespĺňajú všetky bežné podmienky si len vypíšu tlačivo, kde uvedú miesto pobytu a kontaktné údaje a pustia ich ďalej. Následne ich bude neskôr kontaktovať RVPS, ktorá zabezpečí karanténu, očkovanie, čipovanie a vrátenie zvieraťa majiteľom,“ píšu dobrovoľníci na facebookovej stránke.

Do veci sa zapojila aj iniciatíva Zvierací ombudsman. Aj to prispelo k urýchleniu celému procesu, vďaka ktorému si môžu ukrajinské rodiny bez problémov zobrať so sebou na Slovensko svojich domácich miláčikov.

Po príchode do karantény

“Karanténne stanice sú pripravené a majú všetko potrebné na to, aby prijali zvieratá – sme s nimi v kontakte,” píše iniciatíva. Dodáva, že aj Československý kastračný program je pripravený v obmedzenom režime poskytnúť núdzové útočisko zvieratám bez domova.

Zvieratá púšťajú na všetkých štyroch východných hraničných priechodoch. Musia však ísť do päťdňovej karantény, lebo 99 percent z nich nespĺňa podmienky, opisuje iniciatíva. Na hranici vyplní prichádzajúci človek tlačivo so všetkými potrebnými údajmi.

Colníci všetky tlačivá na konci dňa odovzdajú Štátnej veterinárnej a potravinovej správe SR. Tá odovzdá tlačivo konkrétnej karanténnej stanici, ktorá bude s majiteľom v kontakte a po uplynutí karantény mu ho odovzdá, približuje Zvierací ombudsman.