Mladík BRUTÁLNE DOBIL staršieho muža na košickej zastávke, teraz sa pýta na slobodu! Obhajca hovorí o psychických problémoch

KOŠICE – Brutálne bitky, krádeže či vyhrážanie sa smrťou. To všetko sa v priebehu niekoľkých mesiacov odohrávalo na jednom z najväčších košických sídlisk. Medzi páchateľov týchto otrasných prípadov patrili mladiství Košičania, len 15-ročný Nicolas I. a jeho 16-ročný kamarát Patrik R. Patrik bol obvinený z viacerých trestných činov. Okresný súd Košice II ho pred viac ako mesiacom poslal za mreže pre obavu, že na slobode by pokračoval v trestnej činnosti. Mladíkov obhajca však podal voči vzatiu do väzby sťažnosť.

 

Na košickom sídlisku KVP je v posledných týždňoch konečne kľud. Odkedy policajti zakročili voči skupine mladistvých, ktorí tyranizovali obyvateľov tohto sídliska, sa situácia upokojila. Iniciátorom týchto útokov mal byť len 16-ročný Patrik R., ktorý bol obvinený zo zločinov lúpeže a vydierania, tiež z prečinu výtržníctva. Išlo konkrétne o prípady z marca a apríla tohto roku. Prvý z nich sa stal v marci na Čordákovej ulici. Tam Patrik so svojimi troma kamarátmi Nicolasom I., Tomášom M. a Samuelom D. napadli dvojicu mladíkov, ktorí sa vracali z nácviku birmovky, ktorý mali v neďalekom kostole Božieho milosrdenstva. Útočníci im najprv vulgárne nadávali, potom ich prenasledovali a napokon napadli. Pomohli si teleskopickým obuškom a kovovým boxerom. Obetiam spôsobili tržné rany, pomliaždeniny a odreniny. Konkrétne Patrik mal od jedného z chlapcov žiadať peniaze. Dostal 20 eur. On a kamarát Nicolas I. majú na krku obvinenie z lúpeže, Tomáš M. a Samuel D. z výtržníctva.

Bitku si natáčali na mobil

Posledná kvapka trpezlivosti pretiekla pri druhom prípade, kedy Patrik a Nicolas brutálne napadli a zbili bezbranného dôchodcu na autobusovej zastávke na Moskovskej triede. Bez varovania do muža kopli. Ten vzápätí padol na zem. V útoku pokračovali ďalej a uštedrili mu niekoľko úderov a kopancov. Potom utiekli, zobrali si mobil, na ktorý celý útok nahrávali a zábery zverejnili na sociálnych sieťach. Polícia po vyhodnotení záberov z videa začala vo veci konať. „Ihneď po jeho vyhodnotení začal vo veci konať príslušný útvar Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach, ktorý nateraz vec preveruje ako podozrenie z trestného činu výtržníctva. Nie je vylúčené, že po vyhodnotení všetkých dôkazových materiálov a vykonaní všetkých úkonov smerujúcich k zisteniu totožnosti osôb zachytených na videozázname dôjde v tomto prípade k zmene právnej kvalifikácie,” informovali vtedy policajti.

Prokuratúra v snahe prekaziť ďalšie podobné incidenty nakoniec navrhla vziať Patrika do väzby. Následne sudca rozhodol, že Patrik bude stíhaný väzobne. Obával sa totiž, že by v trestnej činnosti mohol pokračovať. Voči tomuto rozsudku sa odvolal, keďže do väzenia ísť nechcel. Patrikov obhajca navrhol nahradiť väzbu inými prostriedkami. Zárukou zákonného zástupcu, probačným dohľadom a najmä elektronickým monitorovacím náramkom. Sudca však tieto návrhy neakceptoval a Patrika vzal do väzby. Jeho obhajca však podal sťažnosť, ktorou sa súd zaoberal len pred niekoľkými dňami.

Posudok od psychiatra by ho mohol dostať von z väzby

Podľa informácií denníka Korzár na neverejnom zasadnutí zaznela aj informácia o takmer rok starom znaleckom posudku z odboru zdravotníctvo, odbor psychiatria. Autorka v ňom skonštatovala, že u Patrika diagnostikovala známky impulzívnej agresivity (slovnej i fyzickej) voči rovesníkom aj pedagógom. Podľa znalkyne neliečená ADHD predstavuje rizikový faktor pre rozvoj disociálneho (delikventného) správania a následný vývoj osobnosti v smere disociálnej poruchy osobnosti v dospelosti.

Krajský súd však aj napriek tomu sťažnosť voči väzobnému stíhaniu zamietol. Písomné vyhotovenie jeho verdiktu ale bude obsahovať pokyn pre prokuratúru, aby v rámci vyšetrovania opäť oslovila znalca z odboru psychiatria. Má skúmať, či by vzhľadom na diagnózu, ktorou obvinený trpí, mohol pozitívne znášať prípadné obmedzenie pohybu a monitorovací náramok na nohe. Pre Patrika je to malý krok k možnému prepusteniu na slobodu.

Viac o téme: bitka, gang, Košice, mladík, neplnoletý, väzba

Súvisiace články