NIŽNÁ SLANÁ – Obyvatelia východného Slovenska žijú v neustálom strachu. V jednej z obcí Košického kraja zúri extrémne infekčná a nebezpečná choroba, ktorá predovšetkým postihuje malé deti. Situácia sa ani po mesiaci nezlepšila, práve naopak. Pacientov stále pribúda.
Tuberkulóza. Ochorenie, na ktoré v minulosti zomreli tisíce ľudí. Stály strašiak aj tohto storočia sa opäť objavil na našom území. Ohnisko nákazy bolo tentoraz na východnom Slovensku v obci Nižná Slaná v okrese Rožňava. Do nemocnice z tejto obce dostala táto zákerná choroba už teraz viac ako tucet detí. Nakazené boli predovšetkým tie, ktoré pochádzajú zo slabších rodinných pomerov.
Peter Ferenc, primár Národného ústavu detskej tuberkulózy v Dolnom Smokovci hovorí, že detičky s touto vážnou infekčnou chorobou nakazili pravdepodobne ich rodičia. „V rámci tuberkulózy je rizikovým dospelý jedinec, to znamená matka alebo otec. Riziko, že sa v tomto prípade nakazíte od dieťaťa, je oveľa, oveľa nižšie, než od dospelého človeka,“ vysvetlil pre tvnoviny.sk Ferenc.
Prenášačom je dospelý človek
„Deti z tohto hľadiska sú paucibacilárne, čiže riziko, že sa nakazíte od dieťaťa je oveľa nižšie ako od dospelého človeka,“ doplnil.
Malí drobčekovia, ktorých umiestili do nemocnice v Dolnom Smokovci, svojich rodičov neuvidia viac ako dva mesiace. To je totiž minimálna doba liečby tuberkulózy.
„Momentálne máme na oddelení okolo 20 detí. Niektoré sú už v liečbe, niektoré v diagnostickom procese,“ dodal Ferenc. Dobrou správou je, že všetci pacienti sú momentálne v stabilizovanom stave.
Tuberkulóza je zdĺhavá infekčná choroba postihujúca všetky tkanivá a orgány, najčastejšie však pľúca zvierat aj ľudí. Je vyvolaná mikroorganizmom Mycobacterium tuberculosis. Šíri sa vzduchom – kašľom, kýchaním a pod. Najtypickejším príznakom je chronický suchý kašeľ a vykašliavanie krvi. Medzi ďalšie príznaky patrí horúčka (Febris), potenie a strata telesnej hmotnosti.