Regióny Košice Gelnica

MIMORIADNA SITUÁCIA v Helcmanovciach stále trvá! V obci pokračujú s odstraňovaním následkov silného vetra

Ilustračná fotografia. Víchrica už začala vyčíňať. Zdroj: TASR

HELCMANOVCE – S odstraňovaním následkov nedeľného (30. 1.) silného vetra pokračujú v obci Helcmanovce v okrese Gelnica aj v stredu. Ako povedal jej starosta Tibor Theis, mimoriadnu situáciu pravdepodobne odvolajú po zasadnutí krízového štábu v stredu večer alebo vo štvrtok (3. 2.) ráno.

 

„Obec poskytla celty a vypomáha v rámci možností. V utorok sme zabezpečili pred poveternostnými vplyvmi ešte dva domy, večer sme prekryli posledný. Odstraňovali sme tiež škody, ktoré nám vznikli na verejnom osvetlení či miestnom rozhlase. Dnes ešte odpratávame a vyvážame sutiny a ďalší vzniknutý odpad na zberný dvor,“ povedal.

Podľa jeho slov si občania viaceré opravy zabezpečujú svojpomocne, napríklad čo sa týka menších škôd v súvislosti s podfúknutými plechmi na strechách hospodárskych budov a podobne.

Vyčíslenie škôd, ktoré obyvateľom vznikli, obci nie sú známe. „Aj dnes majú prísť k ďalším znalci z poisťovní. Väčšina ľudí má poistky, ale sú aj takí, ktorí ich nemajú. Niektorí sú aj sociálne slabší. Budeme sa tým ešte zaoberať,“ doplnil starosta.

Obec Helcmanovce vyhlásila mimoriadnu situáciu v nedeľu večer po tom, ako sa obcou prehnal silný vietor a poškodil najmenej desať domov, prevažne striech. Odfúknuté časti okrem iného rozbili aj dve autá a poškodili plynovú prípojku.