Pezinok Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

METEOROLÓGOVIA UPOZORŇUJÚ: Slovenskom sa preženie kyslý dážď!

SLOVENSKO – Na Slovensko vraj mieri mimoriadne nebezpečný jav počasia. Výbuch sopky na Kanárskych ostrovoch spôsobil vlnu kyslých dažďov, ktoré poškodzujú všetky formy života. To najhoršie podľa portálu imeteo.sk príde zo štvrtka na piatok. 

 

Výbuch sopky na Kanárskych ostrovoch stále vzbudzuje obavy. “Sopka chŕli tony magmy, ale aj nebezpečných jedovatých plynov, ktoré môžu spôsobiť problémy hneď v širšom okolí Európy. Cez Európu sa v najbližších hodinách presunie mrak oxidu siričitého,” varovali na blížiaci sa jav meteorológovia na portáli imeteo.sk. Sopka chrlí magmu, ktorá podľa nich predstavuje lokálny problém. Okrem magmy sa však do ovzdušia dostávajú aj tisícky ton vysoko jedovatých plynov, ktoré sa nachádzajú v širšom okolí sopky.

Tieto plyny majú preniknúť aj naše územie. “Vplyvom vhodných poveternostných podmienok, ktoré v nadchádzajúcich hodinách zavládnu v Európe sa vzduch nad širšou oblasťou Kanárskych ostrovov čiastočne vyčistí, no mrak jedovatých plynov začne postupne prúdiť nad mnohé štáty Európy a to vrátane Slovenska,” varujú odborníci na počasie. Jeden z najnebezpečnejších plynov, ktorý táto vybuchnutá sopka produkuje je oxid siričitý. Podľa odhadov už sopka do atmosféry vyvrhla takmer 300 000 ton oxidu siričitého (SO2).

Negatívne vplyvy na človeka

Oxid siričitý ničí pôdu, stromy, zabíja živočíchy, znehodnocuje podzemné vody, fasády budov, pamiatok, a spôsobuje koróziu kovov. Čo je však najhoršie negatívne vplýva aj na človeka. Aerosoli sa dostanú do dýchacích ciest a následne dráždia sliznice a uľahčujú vstup infekcií do pľúc. Táto jedovatá látka je spolu s oxidom dusičitým najčastejšou príčinou kyslých dažďov, ktoré sa vyznačujú neobvykle nízkym pH v rozmedzí od 4 do 4,5. Kyslé dažde podľa meteorológov spôsobujú trvalú degradáciu a ničenie lesov a zvyšuje sa aj kyslosť pôdy. Najviac postihnuté sú ihličnaté lesy vo vyšších polohách.