Regióny Košice Top

ĽUDIA SÚ VYTOČENÍ! V čakárni im na hlavu padá omietka: “Žijeme ako v jaskyni”, odkazujú kompetentným

Rekonštrukcia polikliniky v Košiciach trvá už niekoľko mesiacov. ZDROJ: Juraj Mazák

KOŠICE – Opadajúca omietka, opáskované čakárne či rozobrané schodisko. Aj toto je niekoľko mesačná realita košickej polikliniky na Poštovej ulici. Košičania sa pýtajú, kedy bude konečne rekonštrukcia dokončená. Konkrétnu odpoveď však, žiaľ, nedostali.

 

V budove polikliniky na Poštovej ulici v Košiciach už niekoľko mesiacov prebieha rekonštrukcia. Práce sú zdĺhavé a pacienti čakajúci na vyšetrenie sa sťažujú na nevyhovujúce prostredie. Kvôli opadajúcej omietke či rozpadajúcim sa schodom majú obavy o vlastné bezpečie.

Na sociálnej sieti na tento problém upozornil mestský poslanec Juraj Mazák. Ako nám povedal, on sám navštívil priestory polikliniky len pred pár dňami.

„Rekonštrukciu polikliniky na Poštovej evidujem od júna 2022, pričom za uplynulé mesiace sa významne neposunula. V priestore je stále lešenie obmedzujúce pohyb i stavebný prach. V oboch prípadoch som polikliniku navštívil v ordinačných hodinách, v jednom som zastihol maľovanie priestoru čakárne aj s pacientmi, pravdepodobne do ambulancie neurológie alebo psychiatrie,“ opisuje svoju skúsenosť Mazák.

Rekonštrukcia polikliniky v Košiciach trvá už niekoľko mesiacov. ZDROJ: Juraj Mazák

Ako ďalej hovorí, podľa neho by bolo riešením realizovať práce mimo ordinačných hodín. „Dĺžka realizácie určite neprispieva pohode pacientov a z pohľadu laika ani nezodpovedá náročnosti prác. Veľmi rád by som videl ako súčasť kritérií verejných obstarávaní aj časové hľadisko realizácie stavebných zákaziek, pretože najlacnejšie riešenie málokedy býva to najvýhodnejšie,“ dodáva poslanec.

“Žijeme ako v jaskyni!”

S jeho názorom sa zhodujú aj viacerí komentujúci. „Tvárime sa, že toto je štandard. Toto nemá byť štandard. Práce tohto druhu sú štandardom mimo ordinačných hodín. Už to pochopme konečne, ináč sa tu budú stále diať veci, ktoré sa diať nemusia. Dá sa to ináč, ale pokiaľ nebude požiadavka, nebude ani vôľa a budeme stále žiť, ako v “jaskyni”,“ píše nahnevane Košičan Martin.

Budova polikliniky spadá pod správu Košického samosprávneho kraja (KSK). Ako uviedol Michal Hudák, hovorca KSK,  rekonštrukcia trvá dlhšie preto, pretože budova je národnou kultúrnou pamiatkou. „Nakoľko je budova národnou kultúrnou pamiatkou a stavba schodiska obsahuje vzácne historické prvky, rekonštrukcia prebieha pod odborným dohľadom Krajského pamiatkového úradu. Tieto práce sú vykonávané reštaurátorským spôsobom, preto sú odborne a časovo náročné.  Vnútri schodiska je preto postavené aj lešenie, ktoré čiastočne obmedzuje pohyb osôb. Z uvedeného dôvodu je pri vstupe do budovy umiestnený oznam, ktorý vyzýva návštevníkov, aby použili výťah a nechodili po schodisku. Ide o nový výťah, ktorý bol do prevádzky spustený na jar minulého roka a významným spôsobom zvýšil komfort návštevníkov,“ vysvetľuje Hudák.

Práce by mali ukončiť do konca roka

V súčasnosti prebieha rekonštrukcia celého vnútorného schodiska v budove bývalej polikliniky Staré mesto – v súčasnosti Zdravotnícke zariadenie Poštová 15. Rekonštrukcia prebieha v zmysle schválených kapitálových výdavkov rozpočtovaných na rok 2022 na predmetnú rekonštrukciu. Stavebné práce by mali byť ukončené do konca roku 2022.

„Rovnako tento rok boli kompletne vymaľované spoločné priestory, ako chodby a čakárne v celej budove a v nedávnej minulosti boli zrekonštruované sociálne zariadenia. V budúcom roku plánujeme zrealizovať rekonštrukciu historickej vstupnej brány ako aj podchodu, samozrejme opäť pod dohľadom Krajského pamiatkového úradu,“ dodáva hovorca kraja.