Regióny Košice

LIEKY NA UKRAJINU NEPOSIELAJTE! Je to protizákonné, varujú zdravotnícke organizácie

Lieková agentúra varuje: Neposielajte na hranice lieky, je to protizákonné. Zdroj: TASR

BRATISLAVA/VYŠNÉ NEMECKÉ – V posledných dňoch z východnej hranice počujeme množstvo požiadaviek, ktoré tlmočia aktuálne potreby ukrajinských občanov, ktorí utekajú z vojnou ničenej krajiny. Musíme myslieť najmä na to, že utečenci, ako ľudí, ktorí nedobrovoľne opustili svoje domovy nazývame nemali čas ani možnosť si so sebou zbaliť základné ľudské potreby. Slováci sa preto zmobilizovali a ruskou inváziou ohrozenému národu bez váhania podali pomocnú ruku. Viaceré organizácie, ktoré Ukrajincom pomáhajú rozprávali, že za hranice je potrebné dostať aj lieky proti bolesti pre bojujúcich vojakov. Tri najvplyvnejšie zdravotnícke inštitúcie však varujú, zbierkami liekov môžete porušiť zákon. 

 

Štátny ústav pre kontrolu liečiv a Slovenská lekárnická komora v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva v spoločnom stanovisku dôrazne neodporúčajú, aby lieky boli súčasťou bežnej humanitárnej pomoci jednotlivcov. V súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajine liekové agentúry zaznamenali zvýšený odbyt liekov voľnopredajných, ale aj tých viazaných na lekársky predpis. Zdravotnícke inštitúcie chápu, že pomoc ukrajinskému ľudu je v týchto chvíľach nesmierne dôležitá, upozorňujú však na to, že prevoz akýchkoľvek liekov cez hranicu zo zákona podlieha zvýšenému monitorovaniu a osobitnej colnej kontrole. “Navyše, počas celej doby prevozu aj skladovania musia byť splnené špeciálne podmienky uskladnenia liekov (napr. teplota, vlhkosť), ktoré si vyžadujú adekvátnu dokumentáciu,” uviedli zástupcovia inštitúcií v spoločnom stanovisku.

Napriek tomu, že viaceré organizácie, ktoré sú na hraniciach s Ukrajinou nesmierne nápomocné žiadajú o formu tejto pomoci, ŠUKL, SLeK a Ministerstvo zdravotníctva majú na situáciu trocha iný názor. “Dodávky liekov od individuálnych darcov nadmerne a najmä zbytočne zaťažujú colné hraničné priechody, ktoré momentálne čelia enormnému náporu,” argumentujú kompetentní.

Individuálne iniciované zbierky a následné zaobchádzanie s liekmi, ich poskytovanie, či podávanie, predstavujú podľa zdravotníckych inštitúcií porušenie zákona o liekoch a ďalšej súvisiacej legislatívy. Ako sa kompetentní ďalej vyjadrili chápu dobročinnosť tohto úmyslu, avšak apelujú na to, že nevhodne skladované lieky môžu spôsobiť ich konzumentov závažné ťažkosti. “Poškodenia zdravia spôsobeného nesprávnym skladovaním, indikáciou, dávkovaním, liekovými interakciami alebo potlačením príznakov iného, závažnejšieho ochorenia,” ozrejmili. Ako sa ďalej píše v spoločnom stanovisku, “Nie je možné garantovať kvalitu, bezpečnosť  a účinnosť týchto liekov, ktorých pôvod nie je zrejmý a ktoré pochádzajú z domácich zásob, či akéhokoľvek neoprávneného zdroja.”

“Žiadame všetkých, ktorí takéto zbierky organizujú a nedisponujú povolením na zaobchádzanie s liekmi a zdravotníckymi pomôckami, aby od tohto konania upustili a otázky zdravotnej starostlivosti s dôverou prenechali kompetentným štátnym orgánom,” nechali sa počuť odborníci zo zdravotníckeho sektoru. Obzvlášť upozornili na riziká zhromažďovania a manipulácie s liekmi viazanými na lekársky predpis nezdravotníckymi pracovníkmi.

vojna, Ukrajina, utečenci
Ľudia utekajúci pred vojnou. Hraničný priechod Vyšné-Nemecké FOTO TASR – Milan Kapusta

Kompetentní na záver garantovali, že humanitárnu pomoc vo forme liekov majú pod záštitou. “Ministerstvo zdravotníctva sa zúčastňuje pracovných fór Európskej komisie, ktoré riešia otázky spojené s humanitárnou pomocou. Rovnako prebiehajú konzultácie s relevantnými špecializovanými agentúrami OSN ku koordinovaniu jednotlivých oblastí v súvislosti so zdravotnými aspektmi prebiehajúceho konfliktu,” vysvetlili s tým, že Ministerstvo zdravotníctva pripravuje pomoc pre Ukrajinu práve vo forme liekov, zdravotníckeho materiálu a pomôcok.

Podľa zástupcov ŠUKL, SLeK a ministerstva zdravotníctva je v týchto chvíľach najvhodnejšia pomoc našim susedom, tá vo forme financií. “V týchto chvíľach je veľmi dôležité, aby pomoc, ktorú poskytujeme utečencom na hraniciach, ale aj obyvateľom na Ukrajine, bola kontinuálna, koordinovaná a adresná. Ak máte záujem sa na nej podieľať, namiesto liekov odporúčame poskytnúť finančnú pomoc  niektorej z humanitárnych organizácií,” dodali na záver.