Letná akcia sa zmenila na NOČNÚ MORU: 47-ročný Robert sa s manželkou išiel kúpať do jazera. Na breh sa vrátila sama

UHORNÁ – Extrémne horúčavy a precenenie svojich plaveckých schopností sa opäť podpísali na ďalšej obrovskej tragédii. Tentoraz sa stala počas víkendu pri obci Úhorná v okrese Gelnica. 47-ročný Robert sa išiel v najväčších sobotňajších horúčavách okúpať so svojou manželkou do miestneho jazera. Na breh však doplávala už len ona.

 

Obrovská tragédia postihla v týchto extrémnych horúčavách ďalšiu rodinu z východného Slovenska. Robert sa so svojou manželkou, s ktorou majú dvoch synov, išiel v sobotu popoludní okúpať do jazera v blízkosti obci Úhorná. Z neho sa však vynorila už len jeho manželka. Podľa informácií zregionu.sk boli predtým spoločne na miestnej letnej akcii vo varení gulášu. Starosta obce Helcmanovce Tibor Theis, v ktorej manželia so svojimi ratolesťami bývajú hovorí, že jazero v Úhornej je veľmi zradné.

„Treba si tam dávať pozor. Jazero je naozaj veľmi zradné. Nejde len o podvodné víry, ale najmä o rýchle zmeny teplôt vody z tamojších prítokov. Ak má niekto zdravotné problémy alebo len nie je dobrý plavec, ľahko ho môže voda pohltiť,“ vysvetľuje.

Mohol v tom byť aj alkohol

Starosta nám opísal ako sa, podľa jeho zdrojov, celá situácia odohrala. „Oni boli spolu na podujatí vo varení gulášu. Je to taká letná akcii, ktorá sa odohráva takmer každý rok. Možno si dali ku gulášu aj nejaké to pivko a v týchto horúčavách to je veľmi nebezpečné. Ešte viac, keď sa išli potom okúpať.“

Ako ďalej hovorí, do vody vošli manželia spolu, von sa vynorila už len jeho žena. „Do jazera išli plávať naraz. On vraj prestal vládať, tak svojej manželke povedal, nech ide napred na breh a že on pripláva pomaly za ňou. Keď sa však otočila, nikde ho nevidela,“ opisuje momenty hrôzy starosta.

„Okamžite ho všetci na tej akcii začali hľadať, či už po okolitých brehoch alebo vo vode. Viete, ľudia v tejto lokalite sa navzájom veľmi dobre poznajú, vedeli o koho ide. Keď ho nikde nevideli tak privolali záchranné zložky,“ hovorí Theis.

Hľadali ho aj ľudia z okolitých obcí

„Ihneď po prijatí oznámenia sa rozbehla rozsiahla pátracia akcia, do ktorej boli okrem gelnických a rožňavských hasičov a hasičských potápačov zapojení aj príslušníci Policajného zboru, avšak aj napriek enormnej snahe sa hľadaného muža v sobotu až do večerných hodín nájsť nepodarilo,“ informovala košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová. „Žiaľ, aj napriek snahe všetkých zúčastnených sa hľadaného muža doposiaľ nájsť nepodarilo,“ dodala Ivanová v nedeľu podvečer.

Starosta hovorí, že do pátracej akcie sa zapojilo obrovské množstvo ľudí. Nie len rodina a známy, ale aj obyvatelia z okolitých obcí. „Hľadali ho viacerí, nie len policajti a hasiči, ale aj obyčajní ľudia z okolitých obcí, ktorý ho poznali. „Niektorí tam pomáhajú s pátraním dodnes,“ hovorí Theis.

Pátrajú po ňom dodnes

Ako nám potvrdili členovia Hasičského a záchranného zboru Gelnica, nezvestného muža hľadajú v okolí jazera aj dnes. „Aktuálne sú na mieste piati členovia nášho hasičského zboru. 47-ročný muž je však bohužiaľ stále nezvestný,“ povedali hasiči.

Na to, ako je možné sa vyvarovať podobným tragickým nehodám, sme sa opýtali aj veliteľa Pohotovostného pátracieho tímu Košice Juraja Pulščáka. „Každopádne by som nepreceňoval svoje schopnosti, nevstupoval do neznámych vôd. V žiadnom prípade sa nekúpať alebo vydať plávať pod vplyvom alkoholu a hlavne nenechávať deti ani 10 sekúnd bez dozoru,“ radí veliteľ košických pátračov.

Viac o téme: extrémne horúčavy, hasiči, jazero, pátranie, polícia, smrť utopením, utopenie

Súvisiace články