Regióny Košice

Kultúrne organizácie v Košickom samosprávnom kraji pripravili počas Veľkej noci viaceré podujatia

Ilustračná foto. Zdroj: muzeumbs.sk

KOŠICE – Okrem ukážok a prezentácií tradičných regionálnych zvykov pripravili kultúrne organizácie Košického samosprávneho kraja (KSK) počas Veľkej noci aj množstvo tvorivých dielní a workshopov. Program bude sprístupnený online.

 

“Veľkonočné zvyky Gemera, Spiša, Abova aj Zemplína predstavia kultúrne organizácie, ktorých zriaďovateľom je KSK. Tí zručnejší určite ocenia tematickú ponuku workshopov a fanúšikov kultúry môžu tešiť aj virtuálne prehliadky a online predstavenia divadiel,” uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Ako ďalej povedala hovorkyňa KSK Anna Terezková, Centrum kultúry Košického kraja zverejní návod na zdobenie špeciálnou antikovacou technikou. Gemerské osvetové stredisko v Rožňave predstaví techniku zdobenia vajíčok voskom. Symboliku a tradície veľkonočných sviatkov odprezentujú prostredníctvom videa Zemplínska knižnica Gorazda Zvonického v Michalovciach, Zemplínska knižnica a aj Múzeum a kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove.

Tvorivé workshopy nájdu záujemcovia na webových stránkach a sociálnych sieťach Kultúrneho centra Medzibodrožia a Použia aj Zemplínskeho kultúrneho centra a hvezdárne. “Najzaujímavejšie kraslice zo svojho zbierkového fondu ukáže Banícke múzeum v Rožňave a zároveň predstaví históriu, symboliku aj základné techniky zdobenia veľkonočných vajíčok. Na techniku zdobenia batikovaním sa zameria Zemplínske múzeum v Michalovciach v rámci pravidelného cyklu Deň s… pisankami,” priblížila Terezková.

Múzeum Spiša – kaštieľ a letohrádok Dardanely v Markušovciach ponúkne na Veľkonočný pondelok (5. 4.) krátky zostrih z minuloročných koncertov. Galéria umelcov Spiša pripravila Nedeľný kreatívny ateliér, ktorý sa venuje tvorbe veselého veľkonočného obrázka. Počas veľkonočných sviatkov ostáva pre malých aj veľkých divákov otvorené i Bábkové divadlo v Košiciach, ktoré má v ponuke online predstavenia Guľko Bambuľko a Valibuk a Laktibrada. Program a viac informácií nájdu záujemcovia na webových stránkach a profiloch na sociálnych sieťach krajských kultúrnych organizácií.