Regióny Košice

Košický kraj využíva prázdniny na rekonštrukcie škôl a výstavbu ihrísk. Vyčlenil na to desaťtisíce

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / Adriána Hudecová

KOŠICE – Košický samosprávny kraj (KSK) využíva letné prázdniny na viaceré opravy škôl, školských zariadení a výstavbu multifunkčných ihrísk. Na bežné opravy počas leta vyčlenil 415 500 eur. Ako informovala hovorkyňa KSK Anna Činčárová, kraj v lete vynovuje odborné učebne, sociálne zariadenia, ale aj fasády budov, strechy či kanalizácie škôl.

 

„Jednou z najurgentnejších opráv je napríklad oprava strechy na Strednej športovej škole v Košiciach. Pravidelne zatekala a tým pádom voda poškodzovala fasádu budovy a vnútorné priestory školy,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Rekonštrukcia bude stáť takmer 28-tisíc eur. Strechy opravujú aj na Strednej odbornej škole v Moldave nad Bodvou, na budove odborného výcviku Strednej odbornej školy (SOŠ) obchodu a služieb v Sobranciach, taktiež na budove odborného výcviku Strednej odbornej školy v Spišskej Novej Vsi.

Po prázdninách sa žiaci Gymnázia Poštová v Košiciach môžu tešiť na nové chemické laboratórium, úpravy v škole budú stáť 16 700 eur. V Strednej zdravotníckej škole v Michalovciach vynovia za 20-tisíc eur odbornú učebňu. Za 64-tisíc eur opravia fasádu telocvične Technickej akadémie v Spišskej Novej Vsi.

Konzervatórium Jozefa Adamoviča v Košiciach bude mať opravenú kanalizáciu v sume 24 600 eur. Nové sociálne zariadenia získajú za 11-tisíc eur na SOŠ vo Veľkých Kapušanoch a tiež na Gymnáziu Šrobárova Košice, kde spolu za 53 600 eur opravia aj chodbu. „Väčšina budov našich stredných škôl v kraji bola postavená v 60. rokoch minulého storočia. Počas roka robia iba drobné opravy a základnú údržbu, tak, aby nebol narušený výchovno-vzdelávací proces. Letné prázdniny preto naplno využívame na väčšie obnovy našich škôl. Kvalita stredného školstva je našou najväčšou prioritou, no musia tomu zodpovedať aj priestory, v akých sa žiaci učia,“ dodal Trnka.

Väčšie investičné akcie

Kraj v týchto mesiacoch investuje aj do rekonštrukcií a výstavby športových ihrísk. Ešte pred koncom školského roka slávnostne otvorili nové multifunkčné ihrisko pri SOŠ v Pribeníku a v júli otvoril kraj nové ihrisko v areáli Strednej priemyselnej škole stavebnej a geodetickej v Košiciach. Financované boli z dotácie Úradu vlády SR v rámci výzvy Podpora rozvoja športu na rok 2018 a spolufinancované z rozpočtu KSK. Práce v Príbeníku stáli vyše 56-tisíc eur a v Košiciach viac ako 76-tisíc eur. V najbližších týždňoch sa začne výstavba multifunkčného ihriska na Gymnáziu Opatovská v Košiciach, financovaná bude z tohtoročnej výzvy podpory rozvoja športu v sume 66-tisíc eur.

Za vyše 147-tisíc eur postaví kraj viacúčelové ihrisko pri Technickej akadémii v Spišskej Novej Vsi a 80-tisíc eur bude stáť nové ihrisko v Škole v prírode v Kysaku. „Okrem bežných opráv či výstavby športových ihrísk pripravujeme aj väčšie investičné akcie. Jednou z finančne najnákladnejších bude rekonštrukcia troch stredoškolských internátov, s ktorou chceme začať ešte v tomto roku,“ dodal župan.