Regióny Košice

Košickú zoo zatvorili pre vtáčiu chrípku, nákazu potvrdili u kačíc pižmových

Zdroj: TASR / František Iván

KOŠICE – V Zoologickej záhrade Košice potvrdili výskyt vtáčej chrípky. Národné referenčné laboratórium vo Zvolene vo štvrtok (7. 1.) potvrdilo prítomnosť vírusu v dvoch vzorkách kačice pižmovej (Carina moschata). Informovala o tom Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS). Zoo je od piatka pre verejnosť zatvorená.

 

“Pravdepodobný zdroj nákazy je voľne žijúce vtáctvo a kontakt s vtákmi chovanými v zoo,” uviedla ŠVPS. K úhynu dvoch kačíc došlo od 5. januára, ďalšia kačica vykazovala klinické príznaky ochorenia. Ku koncu minulého roka sa v zoo nachádzalo celkovo 109 druhov vtáctva s celkovým počtom 479 kusov.

Opatrenia vydané Regionálnou veterinárnou a potravinovou správou (RVPS) Košice – mesto s cieľom zabrániť šíreniu nákazy zahŕňajú okrem iného uzatvorenie areálu zoo, okamžité usmrtenie všetkých vtákov s klinickými príznakmi ochorenia či zabezpečenie biologickej bezpečnosti chovov vtákov. Nariadené opatrenia zamerané na tlmenie choroby, jej kontrolu a zabránenie šírenia nákazy sa týkajú ochranného pásma minimálne tri kilometre okolo ohniska.

Zoo oznámila, že pre verejnosť ostáva zatvorená až do odvolania.