Regióny Košice

Košická záchranka má nového šéfa, polícia ju vyšetruje viac ako rok

Ilustračná fotografia, Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

KOŠICE – Novým riaditeľom Záchrannej služby Košice je Bystrík Mucha. Koncom mája ho na dobu určitú do funkcie vymenoval minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO). Podľa rezortu došlo k uvedenej zmene z dôvodu identifikovania zlých hospodárskych výsledkov danej inštitúcie.

 

Za posledných päť rokov ide o piatu zmenu vedenia Záchrannej služby Košice. Mucha od 29. mája vo funkcii vystriedal Miroslava Boháča, ktorý bol na čele košickej záchranky od apríla 2019. Mucha bol donedávna riaditeľom Úradu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) a košickú záchranku má viesť šesť mesiacov, respektíve do obsadenia miesta úspešným uchádzačom výberového konania. „Medzi plány patrí zefektívnenie činnosti Záchrannej služby Košice, zefektívnenie procesov, zlepšenie hospodárenia a príprava organizácie na ďalší kvalitatívny rozvoj v poskytovaní služieb záchrannej zdravotnej služby (ZZS) vrátane skvalitnenia odbornej prípravy súčasných i budúcich záchranárov, lekárov a ďalšieho personálu,“ povedal pre TASR Mucha. Košická záchranka aktuálne zabezpečuje prevádzku 57 staníc s viac ako 600 záchranármi.

Od marca minulého roka ju vyšetruje polícia, ktorá začala trestné stíhanie vo veci zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku, doposiaľ nie je ukončené. „Dôvodom neskončenia prípravného konania je skutočnosť, že k dnešnému dňu nebol vyšetrovateľovi Policajného zboru predložený znalecký posudok znalca z odboru ekonómia a manažment, odvetvie účtovníctvo a daňovníctvo, kontroling, personalistika, ktorý je nevyhnutný na účely verifikácie vydaných listín,“ povedal pre TASR poverený výkonom funkcie vedúceho trestného oddelenia košickej prokuratúry Branislav Bujňák. Ako dodal, keďže je vec stále v štádiu vyšetrovania a nie je právoplatne skončená, nie je možné poskytnúť bližšie informácie.