Košice

Košická knižnica Jána Bocatia otvorila bezbariérovú pobočku 

Verejná knižnica Jána Bocatia otvorila bezbariérovú pobočku. ZDROJ: wikipedia

KOŠICE – Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach v stredu opäť otvorila svoju pobočku na sídlisku Nad jazerom. Po novom sídli v prízemnej časti miestneho úradu na Poludníkovej ulici. Informovala o tom jej riaditeľka Soňa Jakešová.

 

Presťahovanie prinieslo bezbariérový prístup, lepšiu dostupnosť pre záujemcov o čítanie a účastníkov podujatí, ako aj možnosti rozšírenia služieb verejnosti. “Naša pobočka pôsobí na sídlisku Nad jazerom nepretržite 46 rokov a patrí medzi najväčšie sídliskové knižnice. Svojím univerzálnym fondom uspokojí aj náročných čitateľov, ktorí majú k dispozícii voľný výber beletrie, odbornej literatúry, kníh pre deti a mládež. Vyberať si môžu z 13 000 titulov,” povedala s tým, že pre čitateľov pripravili aj najaktuálnejšie knižné novinky.

V pobočke knižnice Nad jazerom je k dispozícii aj priestor na štúdium, denná tlač a vybrané časopisy. Ponúka tiež oddychovú zónu a detský kútik. Slúžiť bude i na zážitkové čítania a tematické podujatia pre deti, ktoré tvoria tretinu z jej 800 registrovaných čitateľov.

Z pôvodného pôsobiska v obchodnom centre sa museli presťahovať pred troma mesiacmi pre jeho havarijný technický stav. Pripomenula, že nová lokalita bola zároveň príležitosťou na jej modernizáciu a rozšírenie služieb.
Pre čitateľov, ale aj záujemcov o registráciu v pobočke Nad jazerom zároveň pripravili niekoľko bonusov platných do konca októbra. “Knižnica ponúka zápisné pre nových čitateľov za symbolické jedno euro, čo platí aj pri predĺžení členstva. Deti do 15 rokov získajú svoj čitateľský preukaz zadarmo,” dodala Jakešová. Za knihy vrátené po termíne platí odpustenie sankčných poplatkov.

Verejná knižnica Jána Bocatia patrí medzi najväčšie a najstaršie knižnice na Slovensku, v roku 2024 oslávi svoje 100. jubileum. Prevádzkuje pobočky v najväčších mestských častiach Košíc na sídliskách Terasa, KVP, Nad jazerom, Furča v Barci a Šaci. Služby ponúka aj vo svojich špecializovaných pracoviskách, ktorými sú regionálne a hudobné oddelenie a Prezidentská knižnica.