Regióny Košice Top

KAUZA košických teplomerov opäť ožíva! Na župana Trnku si posvietili elitní policajti z NAKA

Župan Košického kraja Rastislav Trnka. ZDROJ: TASR/ František Iván

KOŠICE – S blížiacimi sa voľbami ožívajú aj niektoré zabudnuté prípady. Jedným z nich je kauza podozrivo nakúpených teplomerov v Košickom kraji počas pandemického obdobia. Týmto starým prípadom sa opäť začala zaoberať Národná kriminálna agentúra (NAKA).

 

Elitní policajti z NAKA sa opäť začali zaoberať prípadom z roku 2020, kedy počas zúriacej pandémie súčasný predseda KSK Rastislav Trnka, podozrivo nakúpil predražené bezkontaktné teplomery.

Krátko pred voľbami sa potvrdzuje, že kraj nakupoval v čase covidového obdobia výrazne predražené teplomery, ktoré pri vstupe do budov merali ľuďom telesnú teplotu.

Ako uviedol Denník N, Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) ukončil kontrolu a „identifikoval porušenie zákona o verejnom obstarávaní, zákona o majetku Vyšších územných celkov a zákona o finančnej kontrole a audite“. Kraj je povinný o tomto výsledku a prijatých opatreniach informovať zastupiteľstvo.

„V súvislosti s výsledkami kontroly obstarávania teplomerov je NKÚ v kontakte s orgánmi činnými v trestnom konaní a poskytuje im maximálnu súčinnosť,“ skonštatoval odbor internej a externej komunikácie NKÚ.

NAKA už začala trestné stíhanie

Ako uviedol hovorca policajného prezídia Michal Slivka, pred pár dňami NAKA začala trestné stíhanie pre machinácie pri verejnom obstarávaní v súbehu so zločinom porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

„Dňa 8. septembra tohto roku vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry začal trestné stíhanie vo veci pokračovacieho zločinu machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe v súbehu so zločinom porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a za prečin machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe v súbehu s prečinom porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku,“ informoval hovorca.

O čom kauza je? 

Pripomeňme si, o čom je teplomerová kauza, ktorú vlani v novembri otvoril Denník N.

Župa počas pandémie nakúpila bezkontaktné teplomery za takmer 180-tisíc eur. Pri vstupe do budov – stredných škôl, kultúrnych či sociálnych zariadení KSK – mali upozorňovať na ľudí so zvýšenou teplotou, čo mohlo signalizovať ich nákazu koronavírusom.

Rovnaké teplomery (od rovnakého výrobcu, ale iného dodávateľa) v tom čase nakupovali aj Banskobystrický a Nitriansky kraj, avšak za polovičnú cenu za kus oproti KSK. Košický župan Rastislav Trnka obhajoval svoj nákup tým, že ich teplomery sú „modely tretej generácie“ s vyspelejším softvérom, a preto je dvojnásobná cena v poriadku. Nepredložil však nič, čo by jeho tvrdenie dokazovalo.

O tretej generácii nie je žiadna zmienka v zmluvách, objednávkach, technických špecifikáciách či faktúrach. Z klamstva o vyššej kvalite, ktorá odôvodňuje dvojnásobné ceny, ho opakovane usvedčil aj samotný výrobca teplomerov Miroslav Garaj z Banskej Bystrice.

Pofidérna komunikácia

Trnka sa navyše verejne blamoval tým, že Garajovi e-mailom poslal otázky aj s pripravenými odpoveďami. Chcel, aby ich Garaj akceptoval ako svoje vlastné, a aby mu ich e-mailom poslal naspäť. Tými vykonštruovanými odpoveďami by Garaj poprel svoje predchádzajúce vyjadrenia, čo by pomohlo Trnkovi pri obhajobe podozrivého nákupu teplomerov.

Napriek tomu, že Garaj to odmietol urobiť, Trnka takéto vykonštruované odpovede zverejnil na Facebooku na svoju obranu. Trnka napríklad Garajovi v odpovediach podsúval, že niektoré otázky Denníka N nedostal, takže na ne nemohol ani odpovedať tak, ako bolo zverejnené. Lenže z rozhovoru s Garajom existuje zvukový záznam, o ktorom Trnka nevedel, a práve tento záznam ho usvedčuje, že vnucoval Garajovi nepravdivé odpovede.

“Bratríčkoval sa” s dodávateľom?

Košický župan mohol byť aj v konflikte záujmov, čo spomína aj Úrad pre verejné obstarávanie. Teplomery dodala župe košická firma United Corp. Jej majiteľ Richard Reday je známym Rastislava Trnku. Župan to najprv popieral a tvrdil, že Redaya pozná iba tak ako tisícky ďalších ľudí, s ktorými sa stretol počas tohto funkčného obdobia na čele KSK.

Na otázku, ako dobre sa s predsedom KSK Reday pozná, v novembri minulého roka novinárom odpovedal. „To sú nezmysly, načo sa také pýtate? Čo chcete odo mňa počuť?“ Dodal, že majú štandardný vzťah, stretnú sa priemerne raz za dva-tri mesiace. Na otázku, či ho župan navštevoval aj doma, povedal: „Možno áno, možno nie, nerobím si štatistiky.“ Napokon priznal, že uňho bol. „Nebolo to iba raz, ale nebolo to ani opakovane,“ píše Redayovu odpoveď denník.

Župan stále mlčí

Naša redakcia sa viackrát snažila kontaktovať župana Ratislava Trnku, avšak márne. Na otázky ohľadom kauzy nakúpených teplomerov neodpovedal. Ani po týždni sme sa vysvetlenia či stanoviska nedočkali.