Regióny Košice

FOTO Vo väznici v Košiciach majú väčší záujem o voľby prezidenta ako o iné

Väzni v Košiciach volia v prezidentských voľbách. Zdroj: TASR/František Iván

KOŠICE – Voľby prezidenta SR sa v sobotu konajú aj v košickej väznici na Floriánskej ulici. S prenosnou volebnou schránkou tam dopoludnia prišli traja členovia z okrskovej volebnej komisie č. 18 v mestskej časti Staré Mesto.

“O prezidentské voľby je zo strany obvinených a odsúdených osôb vyšší záujem ako o iné voľby. Je to z pochopiteľných dôvodov, kvôli kompetenciám, ktoré prezident SR má,” uviedol riaditeľ Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Košice Marek Kristan.

Komisia prichádza do väznice na Floriánskej ulici v Košiciach: Zdroj: TASR/František Iván

Do volebnej miestnosti zriadenej vo väznici dozorcovia postupne púšťali osoby vo výkone väzby a trestu odňatia slobody s oprávnením voliť. “Každá väznená osoba bola poučená o práve voliť s tým, že je to podmienené držbou voličského preukazu. Boli poučení, že si ho majú nechať zaslať z miesta trvalého bydliska. Každému, kto spĺňa podmienky a má záujem zúčastniť sa volieb prezidenta SR, je mu to z našej strany umožnené,” povedal riaditeľ.

Väzni v Košiciach volia v prezidentských voľbách. Zdroj: TASR/František Iván

V prvom kole prezidentských volieb 23. marca volilo v tejto väznici 13 obvinených a 65 odsúdených, čo predstavovalo volebnú účasť 13,1 percenta. Podľa členov okrskovej volebnej komisie tam hlasovanie pred dvoma týždňami trvalo zhruba 2,5 hodiny a priebeh bol bezproblémový.