Regióny Košice Top

FOTO Kšeftovanie so svätými OMŠAMI? Ľudia ZÚRIA a farárom naložili! Cirkev REAGUJE

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / František Iván, Pexels

KOŠICE – Na sociálnych sieťach sa objavila fotografia, ktorá rozhorčila mnohých komentujúcich. V košickej farnosti vyvesili oznam, v ktorom žiadali od farníkov milodar na svätú omšu vo výške 7 – 10€. Komentujúci tvrdia, že poplatky platia aj za iné náboženské úkony. Farnosť sa tvrdeniam bráni. 

Fotografiu, ktorá pobúrila mnohých Košičanov, zverejnili na sociálnych sieťach farníci. Na snímke vidieť dvere do kancelárie, ktoré patria Farnosti sv. Alžbety v Košiciach. Uvádzajú tam výšku odporúčaného milodaru na svätú omšu, ktorý má byť vo výške 7-10€.

Mnohí farníci ostali z oznamu pobúrení. Doda doslova úplne rozhorčil. “Niekto nepochopil, že v slove milodar je slovo dar. To potom môžem prísť za farárom a povedať mu, že by som chcel na narodeniny auto? Možno mi ho kúpi z milodarov. Zjavne na to má. Arogancia,” vyjadril sa nahnevane.

Juraj vidí v ozname skryté kšeftovanie so svätými omšami. “Viete, sú rôzne vyjadrenia k tomu, chápem aj rozhorčenia, ale tak nie je to povinné. Zas na druhej strane z môjho pohľadu to je nemorálne, neetické. Iba môj názor. Boh hovorí, že keď dávaš milodar, tak nech nevie ľavá ruka, čo robí pravá. Lebo Boh vidí, čo konáš aj v skrytosti a odmení ťa. Takto mi to pripadá, ako také mini kšeftovanie so svätými omšami.” 

Košičania neprispievajú iba na omše

Rozhorčení komentujúci uvádzajú, že farnosť si pýta peniaze aj za zádušné sväté omše, krsty či pohreby. “V Košiciach za zádušné omše pýtali milodar. A keď sme pochovávali mamu pred 5-timi rokmi, tak si pýtali 50 eur. Aj potvrdenku nám dali a bolo tam napísané milodar,” uviedla Beáta.

Farnosť má svoje vysvetlenie

Informáciu sme preverovali aj na diecéze ešte 10. augusta 2023. Odpovede sme sa dočkali až teraz.

“Pre všetky farnosti, kňazov a veriacich Košickej arcidiecézy platia Dokumenty diecéznej synody, kde sú aj Zásady hospodárenia a správy cirkevného majetku. Podľa týchto zásad, farnosť získava finančné prostriedky najmä zo zbierok počas bohoslužieb, rôznych darov a príspevkov. Dobrovoľný milodar je len dobrovoľný a nie je predpísaný, a vždy sa dbá na to, aby núdzni neboli zbavení sviatostnej pomoci, ak nedajú, alebo nemôžu dať milodar. Odporúčaný milodar zverejnený na dverách mal iba informatívny charakter, a aby nedochádzalo k nepochopeniu zo strany veriacich, bol oznam zrušený. Dómska farnosť má ekonomickú radu. Farská ekonomická rada zložená zo zástupcov veriacich pomáha farárovi , aby sa majetok farnosti spravoval šetrne, obozretne a spoľahlivo,” uviedol hovorca ABÚ Košickej arcidiecézy Jaroslav Fabian.