Folklórny svet V SMÚTKU: V priebehu pár dní odišli dve veľké ženy

SLOVENSKO – Slovenský folklór zasiahla smutná správa. V priebehu niekoľkých dní nás opustili dve významné členky folklórnych skupín. 

 

Dve výnimočné ženy, jedna z košického a druhá z trenčianskeho kraja, ktoré slovenskému folklóru zasvätili celý svoj život, nás navždy opustili. Mária Uhrinová z Rožňavského Bytrého, nazývaná priateľmi a známymi aj „teta Marika“, pôsobila vo folklórnom súbore Bystränky.

„S hlbokým žiaľom sme prijali správu, že nás navždy opustila a do folklórneho neba odišla naša dlhoročná členka Folklórnej skupiny Bystränky Mária Urhrinová. V mene všetkých členov FSk Bystränky vyslovujeme hlbokú a úprimnú sústrasť celej rodine,“ píšu so žiaľom členovia súboru na facebookovej stránke.

Mária Uhrinová z obce Rožňavské Bystré. ZDROJ: Občianske združenie Bystränky/FB

„Teta Marika, ďakujeme a nezabudneme. Nikdy nezabudneme na Váš humor, na Vaše rady, na všetky krásne chvíle, ktoré sme spolu s Vami a folklórom prežili. Spite sladko v rodnej zemi a dávajte na nás pozor z nebíčka,“ dodávajú so smútkom.

Druhá veľká folklórna osobnosť odišla len pár dní pred pani Máriou Uhrinovou. Alžbeta Bulková  z Trenčianskej Turnej zomrela vo veku 67 rokov 4. novembra tohto roku.

Vľavo Alžbeta Bulková. ZDROJ: Folklórna skupina Včernica Trenčianska Turná/FB

„Smutná správa sa dotkla aj  nás folklóristov v našej  FSk Večernica Trenčianska Turná.  A len ťažko hľadať na to slová. Odpočívaj v pokoji bývalá naša členka v skupine, milá naša Betka a svetlo večné nech ti svieti až naveky,“ rozlúčili sa s folkloristkou bývalí členovia skupiny na sociálnej sieti.

Viac o téme: folklór, folklórny súbor, Košický kraj, smrť, Trenčiansky kraj, úmrtie

Súvisiace články