Fasádu Baníckeho múzea v Gelnici renovujú. Opravia aj časť námestia

GELNICA – S renováciou fasády Baníckeho múzea v Gelnici začali v týchto dňoch, ide o tretiu fázu jeho opráv. Za radnicu to povedal Milo Janáč s tým, že zároveň upravujú časť námestia.

 

V uplynulom období opravili vežu a časť strechy múzea, neskôr pristúpili k prácam na jej ďalšej časti. „K oprave sa pristúpilo po niekoľkých desaťročiach, bol tu už problém so strechou, zatekalo nám do expozície,“ povedal s tým, že išlo o havarijný stav. „Teraz sa budú robiť aj reštaurátorské práce a obnova celej fasády, aby to múzeum vyzeralo tak, ako má. Momentálne sa obnovujú okná – zvesia sa, obrúsia, premaľujú a dajú sa naspäť,“ dodal.

Aktuálna fáza rekonštrukcie múzea je financovaná prostredníctvom dotácie z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Ide o regionálny príspevok z programu Podpora najmenej rozvinutých okresov vo výške necelých 170-tisíc eur. Ďalších zhruba 14-tisíc eur poputuje na tento účel z rozpočtu mesta. Práce by mali byť hotové do jesene. „Robíme to tak, aby to nenarušilo chod múzea,“ doplnil Janáč.

Rekonštrukciu si podľa jeho slov vyžaduje aj nádvorie. Predpokladá, že by k tomu mohli pristúpiť v ďalších rokoch. V súčasnosti mesto z vlastných zdrojov prostredníctvom Technických služieb mesta Gelnica upravuje aj Banícke námestie. „Opravujú žľaby a niekde sa vymieňa aj dlažba,“ uviedol.

Viac o téme: Banícke múzeum, baníctvo, fasáda, Gelnica, Milo Janáč, námestie, oprava, rekonštrukcia

Súvisiace články