Regióny Košice Top

DESIVÉ Školák Roman (†15) sa pokúsil ZABIŤ už VIACKRÁT: To, čo odkázal v LISTE na ROZLÚČKU, drása srdce! KONČÍ riaditeľ vo funkcii?

Roman svoju smrť plánoval už dlhšie. ZDROJ: Facebook

PARCHOVANY – Slovenskom otriasla samovražda pätnásťročného Romana, ktorý svoj život ukončil skokom zo strechy základnej školy v Parchovanoch. Dôvodom bola šikana. Ako sa zdá, samovraždu plánoval už dlhšie. Svedčí o tom list na rozlúčku.

Slovné urážky, vysmievanie sa pre jeho vlasy či oblečenie, ktoré mu dokonca neváhali ničiť. Roman trpel deň čo deň pre šikanu zo strany spolužiakov. Nakoniec to vyústilo až do toho najhoršieho – minulý pondelok (20. 11) sa rozhodol ukončiť svoj život.

O tom, prečo to spravil, napísal v liste na rozlúčku, ktorého časti zverejnila Pluska. V liste Roman píše, že nechcel odísť bez rozlúčky. Začal tým, ako sa volá a kde býva. „Pokiaľ toto niekto číta, už som asi spáchal samovraždu alebo som sa o to aspoň pokúsil,“ pokračoval. List si napísal do poznámok v telefóne, má niekoľko tisíc slov.

Okrem viacerých osobných odkazov rodičom, sestre, spolužiakom či riaditeľovi školy priznal, že dlhé roky zápasil s depresiou, ktorá napokon vyhrala. „Už som mal viac pokusov, kde som sa skúsil zabiť alebo som sa rezal a tak. Najviac ma zdeptala asi škola po mentálnej stránke a nepomáhalo to, že nech som bol kdekoľvek a nech som vyzeral akokoľvek, správal sa akokoľvek, vždy som sa cítil ako odpad. Niečo menej ako ostatní. Že nie som dosť dobrý, že nezapadám – a tento pocit ma tiež ničil.“

V liste si spomenul aj na ľudí, ktorí mu pomohli. „Ale všetkých som začal zaujímať až príliš neskoro. Nechcem, aby sa na mňa myslelo v zlom, a tak myslite na mňa v dobrom a nebuďte smutní. Nikomu som nechcel ublížiť, len som to už fakt nezvládal. Pokojne tie texty dávajte každému, je mi to jedno, len vás prosím, hlavne to dostaňte k ľuďom, ku ktorým sa to má dostať. To je hlavné. Nechcem, aby som odišiel bez rozlúčenia,“ napísal na záver.

Riaditeľ školy údajne skončil, otca to teší

Rodičia chlapca od začiatku upozorňujú, že prípad je dôsledkom šikany. Polícia začala vyšetrovanie pre trestný čin usmrtenia. Otec Roman Dominik (47) podal trestné oznámenie a žiadal, aby riaditeľ ZŠ Parchovany Ivan Račkovský na svojom poste skončil, pretože podľa jeho slov sa šikana na škole ututlávala.

Podľa zdrojov Plusky sa napokon riaditeľ vzdal svojej funkcie. „Aj keď je to v ťažkom období a za takýchto okolností, táto správa, pokiaľ je potvrdená, že k dnešnému dňu opúšťa riaditeľ školu z funkcie vedenia, tak samozrejme ma teší. Ale dúfam, že už v živote nebude viesť nejakých pedagógov alebo deti, lebo jeho zlyhanie je enormné,” reagoval na túto správu otec zosnulého žiaka Roman Dominik. Ako dodal, “vnímame to v pozitívnom svetle, že naozaj naša spoločnosť nezatvára oči pred problémami. Len je škoda, že k tomu došlo až po tej tragickej nehode môjho syna”. Informácia o tom, či riaditeľ školy na svojej pozícii naozaj skončil, oficiálne nie je potvrdená.