Regióny Košice Sobrance Top

BRUTÁLNY ÚTOK partie Rómov! Zúfalá MATKA prehovorila: SYNA mi dobili pár krokov od DOMU, bojíme sa vychádzať von!

Ilustračné foto. Zdroj: Zdroj: FB/Trenčiansky kraj

SOBRANCE – Ján, čerstvý absolvent, bol kúsok od domu, keď ho na ulici aj s kamarátom, zbili traja rómski mladíci. Tí mali len 15 a 17 rokov. Obaja napadnutí skončili zakrvavení a dobití. Na útok za bieleho dňa v Sobranciach upozornila Jánova mama, aby sa s bezpečnosťou v meste začalo čosi robiť. Vraví, že po útoku už takmer nevychádzajú z domu, pretože sa jej na internete vyhrážajú ľudia z komunity páchateľov.

Dvaja kamaráti kráčali v sobotu ráno domov, keď na nich zaútočila partia neplnoletých mladíkov. “Syn išiel odprevadiť kamaráta, kľudne kráčali peši domov, keď do nich bezdôvodne skočili traja Rómovia. Spýtali sa ich “Máte problém?”. Syn povedal, že nie, otočil sa, myslel, že pôjdu preč, ale dostal kopačku do chrbta. A potom jedna, druhá, tretia rana…,” hovorí pre zregionu.sk Lucia, matka jedného z napadnutých. Jej syn, Ján, je čerstvý absolvent vysokej školy, ktorý sa už po víkende tešil do novej práce.

Krvácal z úst aj nosa, prosil nech prestanú

K útoku, ktorý redakcii potvrdila polícia, došlo v sobotu 29. júla, okolo piatej ráno na križovatke ulíc Sama Chalúpku a Švermovej v Sobranciach. Lucia zdôraznila, že jej syn s kamarátkom páchateľov žiadnym spôsobom neprovokovali. “Chlapci išli slušne domov, vôbec tých občanov nepoznajú. Útočníci sa za nimi rozbehli a bezdôvodne ich napadli! Len tak, asi pre zábavu,” vraví.

Chlapci sa bránili ako mohli, útočníci však boli v presile. “Kamarát po prvej rane ostal ležať na zemi, na syna boli traja. Chudák, krvácal z úst, nosa, uší, prosil ich, aby prestali. Kričal už dosť, už dosť,” približuje Lucia. Mladíci skončili po útoku na urgente. “Syn má otras mozgu, zlomeninu nosových kostí, pomliaždeniny, otvorené rany,” hovorí matka Jána. Jeho kamarát utrpel ľahšie zranenia.

Pred najhorším ich zachránil učiteľ

Šťastím, že to skončilo pri ľahších zraneniach, bolo včasné privolanie polície. “Kamarát po rane ostal ležať na zemi. Potom sa postavil, dostal druhú ranu. Ale našťastie sa odplazil k domu a zazvonil na dom učiteľa,” pokračuje v rozprávaní Lucia. Keď sa učiteľ pozrel z okna, podľa jej slov uvidel, ako Ján leží na zemi, a oni do neho kopú. Ihneď vyšiel von a privolal políciu. Vtedy útočníci ušli. “Ešte jeden z útočníkov synovi povedal, keď učiteľ zavolal políciu: “Máš šťastie”. Čiže si ani nechcem predstaviť, čo by sa inak stalo, určite by ho dobili,” podotkla.

Niektorí na internete v tejto súvislosti pripomínajú, že netreba hádzať všetkých Rómov do jedného vreca. Lucia vraví, že rovnako by na to poukázala, aj keby útočili ktokoľvek iný. “Išlo mi o to, aby sa s bezpečnosťou v meste začalo niečo robiť, keďže tento útok nebol prvý a aby sa také niečo už neopakovalo! Nedá sa tu už ani bezpečne peši po meste prejsť! Keby sa to skončilo tragicky, už by bolo neskoro na to poukázať!” dodala s tým, že má strach. Na sociálnej sieti sa jej rodine totiž vyhrážajú ľudia z rómskej komunity.

Ako našla polícia zakrvavených páchateľov a či skončili vo väzbe, čítajte na druhej strane.