Regióny Košice

AKTUÁLNE Z cisterny unikli NEBEZPEČNÉ LÁTKY! Hasiči zasahujú niekoľko hodín

Ilustračné. Zdroj: HZS

KOŠICE – V košickom depe unikli dnes nadránom, z nedele na pondelok, z cisterny nebezpečné látky. Ako neskôr pre Zoznam.sk potvrdil operačný dôstojník košického krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru, ide o života nebezpečnú kyselinu chlorovodíkovú. 

 

Hasiči dnes od 3.30 ráno zasahujú pri cisterne na ulici Pri bitúnku 2 v Košiciach. Nadránom im bol nahlásený únik ešte vtedy neznámej látky.

Od roku 2019 bola cisterna uskladnená na jednom mieste. Kyselina tým pádom vnútorné steny rozožierala a preto došlo k jej úniku. “Príslušníci hasičského zboru priesak hneď utesnili, avšak stále čakajú na náhradnú cisternu, do ktorej by mohli prečerpať pretekajúci obsah. Medzitým zabezpečujú okolie a v prípade potreby kropia prietrž prúdom vody,” uviedol operačný dôstojník.

Ohrození sú aj hasiči

Pri úniku tejto látky sú hasiči maximálne opatrní. Môže totiž dôjsť k silnému poleptaniu očí a dýchacích ciest. “Kontakt s kyselinou spôsobuje vážne poškodenie pokožky, zraku a dýchacích ciest. Preto sú naši hasiči pri zásahu v dostatočnej vzdialenosti, pričom využívajú tzv. monitor,” dodáva dôstojník. Aj napriek tomu však niektorí členovia hasičského zboru mali poškodené obleky rozleptaním.

Riaditeľ odboru krízového riadenia z Okresného úradu Košice hovorí, že za cisternu je zodpovedný jej majiteľ. “Ak tá cisterna niekomu patrí, tak on prioritne zodpovedá za ňu a za materiál, ktorý je v nej uskladnený. Taktiež ak vznikne nejaká škoda tak by ju mal majiteľ cisterny uhradiť na vlastné náklady,” vysvetľuje  Dávid Mrukvia.

Kontaktovali sme aj majiteľa cisterny, ktorým je spoločnosť LOKORAIL, a.s. Na naše otázky zatiaľ neodpovedá. Správu budeme aktualizovať.