Regióny Košice Top

Uhynula medvedica zo slávnych pätorčiat, ktoré zapísali aj do Guinnessovej knihy rekordov

Medveď, samica, ZOO, medvedica
20-ročná samica Cindy skonala následkom mimoriadnych horúčav. Zdroj: FB košická ZOO

KOŠICE – Tragická správa zasiahla košickú ZOO. Museli uspať 20-ročnú medvedicu Cindy, ktorá pochádzala z vrhu slávnych pätorčiat. Osudnými sa jej stali horúčavy.

 

V poslednom období medvedicu Cindy prenasledovalo viacero zdravotných problémov. Dlhodobá liečba podľa chovateľov neprinášala očakávaný výsledok a zviera trpelo. V súvislosti s extrémnymi teplotami posledných týždňov sa samici zhoršila aj funkcia srdca. “Keďže takýto stav nie je v súlade so Štandardmi EAZA a WAZA pre welfare zvierat, pristúpili sme k najťažšiemu rozhodnutiu,” napísali z košickej ZOO s tým, že následná pitva potvrdila nezvratné degeneratívne zmeny na chrbtici a zadných končatinách. Cindy bola poslednou medvedicou zo slávnych pätorčiat žijúcich v košickej ZOO. Z tohto vrhu zostal už len samec Bubo, ktorý žije v českej ZOO Tábor-Větrovy.

Medveď, samica, ZOO, medvedica
20-ročná samica Cindy skonala po mimoriadnych horúčavách. Zdroj: FB košická ZOO

Unikátne pätorčatá sa narodili v januári roku 2002. Patrili medzi ne sestry Cindy a Dazzle a bratia Ťapík, Bubo a Mišo. Bolo to prvýkrát, kedy medvedica v zajatí porodila také množstvo mláďat, pričom ani jedno z nich neodvrhla. Raritný jav chovatelia dokonca zaznamenali do Guinnessovej knihy rekordov, pričom rekord dodnes nie je pokorený. Veľký prírastok dokonca napomohol k výstavbe nového chovného zariadenia. O päticu medvieďat by sa však samica sama postarať nezvládla a preto si jeden z chovateľov zobral tri z nich do domácej opatery. Košická ZOO toho času chovala až deväť jedincov, rodičovský pár a mláďatá z dvoch vrhov. Medvedí súrodenci spoločne žili v košickej ZOO do roku 2010. Vtedy Dazzle s Bubom odišli na Ranč do českej ZOO.

Galéria
Medveď, samica, ZOO, medvedica
Medvedicu chceli po pár rokoch odlúčenia znova spriateliť s bratom Žabom. Zdroj: FB košická ZOO
Medveď, samica, ZOO, medvedica
Medvedicu chceli po pár rokoch odlúčenia znova spriateliť s bratom Žabom. Zdroj: FB košická ZOO
navigate_before
navigate_next

Ako prvý z pätorčiat zahynul medveď Mišo po zimnom spánku a následných problémoch s trávením. O šesť rokov neskôr zomrel jeho brat Ťapík pre problémy s končatinami. Neskôr do zvieracieho odišla aj prvá medvedia sestra Dazzle. ZOO Košice momentálne chová jedného dospelého medveďa hnedého s menom Žaba, ktorý sa tu narodil v roku 1997. “Okrem neho tu môžu návštevníci vidieť ešte tri dospievajúce mláďatá zachránené z prírody – Mášu, Filipa a Tatranku,” informovali zo ZOO.