Regióny Prešov Košice Top

Zdravotníctvu hrozí KOLAPS! Nedostatok sestier ohrozuje chod nemocníc, na východe ich chýba takmer 2500

zdravotné sestry, nemocnica, covid, Poprad
Na snímke zdratovníèky pri presune pacienta v Nemocnici Poprad. Poprad, 20. novembra 2021. FOTO TASR - Michal Svítok

VÝCHODNÉ SLOVENSKO – Situácia v zdravotníctve na celom Slovensku je alarmujúca. Nedostatok zdravotných sestier trápi slovenské nemocnice už dlhšiu dobu. Teraz je to však ešte horšie. Problém nedostatku sestier na Slovensku sa podľa ministerstva zdravotníctva postupne prehlbuje.

 

Nedostatok zdravotných sestier na Slovensku nie je žiadnou novinkou. Veková štruktúra, odchod do dôchodku či nedostatočný záujem ľudí o toto povolanie sa stáva bežnou vecou nielen v zahraničí, ale aj u nás. Zatiaľ čo v roku 2004 bol slovenský priemer 6,7 sestier na 1000 obyvateľov, v roku 2008 to bolo 6,28, v roku 2016 5,74 a v roku 2022 5,4 sestier na 1000 obyvateľov.

Najvýraznejší nedostatok zdravotných sestier je podľa štatistík v Bratislavskom kraji, druhý najvyšší počet chýbajúcich sestier mal však podľa údajov rezortu zdravotníctva k októbru 2021 Košický kraj. To sa odzrkadlilo aj v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach.

Záujem o povolanie zdravotnej sestry klesá

Ako nám povedala hovorkyňa nemocnice Monika Krišková, v košickej nemocnici pociťujú vážny nedostatok zdravotných sestier. “Väčšina z nich odišla do dôchodku alebo na materskú dovolenku. Ďalším dôvodom absencie zdarvotných sestier je aj nízky záujem súčasnej generácie o toto povolanie. Chod nemocnice je však aj napriek tomu v stabilizovanom stave,” dodáva Krišková.

Podľa aktuálnych prepočtov v Prešovskom kraji chýba 1732 sestier a v Košickom kraji 854 sestier. Námestníčka riaditeľa pre ošetrovateľskú starostlivosť Monika Smolnická z Fakultnej nemocnici J.A. Reimana v Prešove uviedla, že zdravotné sestry chýbajú aj v ich nemocnici, jej chod to však neovplyvňuje.

V Prešove je situácia zatiaľ stabilizovaná

„Fakultná nemocnica s poliklinikou J.A.Reimana zamestnáva 1038 sestier, 91 pôrodných asistentiek,144 sanitárov, 353 zdravotníckych asistentov. Zatiaľ je situácia v týchto povolaniach v našej nemocnici  stabilizovaná a sme schopní poskytovať zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu,“ uviedla Smolnická.

Na súčasný stav chýbajúcich zdravotných sestier sme sa opýtali aj hovorcu sieti nemocníc ProCare Tomáša Kráľa. Ako sám povedal, ide o dlhotrvajúci problém, ktorý pociťujú takmer v každej jednej nemocnici na Slovensku.

ProCare: Nedostatok sestier sa týka každen nemocnice

„Nedostatok sestier je dlhotrvajúci a celoslovenský problém a dnes sa vo väčšej či menšej miere týka azda každej jednej nemocnice. Práve preto sa v našej sieti snažíme už niekoľko rokov rozvíjať aktivity, ktoré nám pomáhajú tento problém do určitej miery riešiť. Pre študentov ošetrovateľstva organizujeme súťaž Florence roka, aby sme im ponúkli viac praktickej výučby a sestry sa zoznámili s prácou v našich nemocniciach. Rovnako realizujeme projekt Študuj zdravotku, pomocou ktorého sa mladých snažíme inšpirovať k tomu, aby šli študovať na strednú zdravotnícku školu. Aktuálne chod žiadnej nemocnice nedostatok personálu neohrozuje.“

Hrozia hromadnými výpoveďami

Lekári a zdravotné sestry z celého Slovenska však avizujú, že chcú podať hromadné výpovede. Jedným z hlavných dôvodov sú nízke platy pre sestry a ošetrovateľov. Sú dokonca ochotní ísť do výpovedí a nerobiť nadčasy. Ministerstvo zdravotníctva preto ešte v polke júna sľúbilo, že do konca júna vypracuje a predstaví nový systém zvyšovania platov.

„Aj z toho dôvodu si bude motivácia sestier v najbližšom období vyžadovať našu mimoriadnu pozornosť, pretože udržanie sestier v zdravotníckom systéme sa odzrkadlí v poskytovaní kvalitnej ošetrovateľskej starostlivosti. Aj preto sme naštartovali prípravu zmien v oblasti legislatívy, personálneho normatívu, finančného ohodnotenia, zlepšenia pracovných podmienok sestier a s nimi súvisiaceho zatraktívnenia povolania,“ uviedol minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.

Dodnes však tento plán nebol zverejnený. Ministerstvo v súčasnosti uvádza, že aktívne pracuje na stabilizácii personálnej situácie v zdravotníctve.

„Okrem všeobecne známych krokov, ako sú napríklad intenzívne rokovania s ministerstvom financií o zvýšení platov zdravotníckych pracovníkov, rezort pracuje aj na kľúčovom strategickom dokumente, ktorý doposiaľ chýbal,“ uvádza v stanovisku.