Regióny Košice

ZAOČKOVANÍ východniari získajú VÝHODY! Antivaxeri sa búria, hovoria o DISKRIMINÁCII

Očkovaní získajú v rôznych predajniach benefity a zľavy. Zdroj: TASR

KOŠICE – Situácia sa na celom Slovenku dramaticky zhoršuje. Nemocnice sú plné a počet nakazených každým dňom rapídne rastie. Odborníci navrhujú zaviesť na tri týždne celoslovenský lockdown pre všetkých, bez ohľadu na farby covid automatu. Zatiaľ sú však podľa nových opatrení služby a predajne pre zaočkovaných otvorené. Dokonca, v niektorých môžu vakcinovaní zákazníci využívať aj špeciálne zľavy. To sa nepáči antivaxerom, ktorí na sociálnych sieťach tieto benefity kritizujú. Hovoria totiž o diskriminácii.

 

Rôzne zľavy a výhody si už niekoľko dní môžu uplatniť očkovaní Slováci v rôznych prevádzkach v Košickom samosprávnom kraji. Na tovary či služby môžu získať zľavu, zvýhodnený vstup alebo darček k nákupu. Prevažne ide o reštaurácie, kaviarne, hotely, obchody so športovým, zdravotníckym aj záhradníckym sortimentom, fitness, wellness aj zábavné centrá, predajne šperkov či mobilov, ako aj autoumyváreň. Ich zoznam nájdu záujemcovia na portáli www.preodmenu.sk.

Ako povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislv Trnka, tieto benefity majú byť čiastočnou motiváciou pre neočkovaných. „Dôvodom na očkovanie by, samozrejme, nemali byť iba výhody v prevádzkach. Spustením benefitného systému pre zaočkovaných však chceme vyslať signál, že podnikateľské subjekty, ktoré držia ekonomiku, majú záujem prispieť k stabilizovaniu situácie,“ povedal.

 

Nové opatrenia v rámci pandemickej situácie na Slovensku. ZDROJ: TASR – Jaroslav Novák

Ušetria stovky eur

Ide o prevádzky viacerých miest Košického kraja, ako napríklad z Košíc, Michaloviec, Spišskej Novej Vsi či Trebišova. Zľavy či iné výhody budú prevádzky poskytovať najbližších najmenej šesť mesiacov. Uplatniť si ich môžu všetci, ktorí sú zaočkovaní aspoň jednou dávkou vakcíny.

Očkovaným stačí, ak sa pri vstupe do predajne preukážu COVID passom. Následne im bude odpočítaný benefit zo služby či z produktu, ktorý si zakúpil, prípadne k svojmu nákupu dostanú produkt navyše. Na týchto benefitoch dokonca môžu ušetriť až 700 eur. To sa však nepáči tej druhej strane, a teda nezaočkovanej časti populácie. Na sociálnych sieťach sa preto rozbúrala ostrá diskusia a vlna kritiky.

Antivaxeri sa búria

„Už nevedia ako donútiť ľudí tak robia aj nemožné! Nech si tie ich ” sračky” nechajú pre seba! Kto im na toto naletí ,alebo sa ulakomí je u mňa chudák bez svojej cti!,“ píše jedna z nahnevaných čitateliek.

K nej sa pripájajú aj ďalší. „Bože už neviete ako oklamať ľudí a nanútiť im vakcínu . To len choré hlavu môžu vymyslieť.“

„Najskôr lotéria a teraz toto, Slováci máte ešte v sebe trochu hrdosti?“

„Ako hlboko dokáže človek klesnúť aby predal svoje zdravie za vakcínu? Veď je zatiaľ stále klinickým testom. Kto chce nech sa očkuje aj každý mesiac je to rozhodnutie osobitne, každý je za svoje zdravie zodpovedný sám. Vakcína už nie je sloboda! Vedia to na celom svete,“ píše ďalší odporca očkovania.

 

Nové opatrenia v rámci pandemickej situácie na Slovensku. ZDROJ: TASR – Jaroslav Novák

Trnka: Spoločnosť je rozdelená na dva póly

„Viem, že strach a hnev rozdeľujú našu spoločnosť, ako keby sa z nej vytratila ľudskosť. Aj preto chceme pozitívne motivovať ľudí, ktorí majú ochotu rozmýšľať nad tým, že táto situácia sa dá zvrátiť iba vyššou mierou zaočkovanosti,“ konštatoval Trnka. „V spoločnosti sa šíria rôzne emócie, neprispieva k tomu ani situácia na politickej scéne v Bratislave. Chcem len vyzvať občanov, aby sa nenechali vtiahnuť do politických hier a rozhodovali sa na základe vlastného kritického myslenia,“ dodal.